Нашата  Лина Ѓорческа е во одлична форма. Таа ја совлада некогашната 29. тенисерка во светот, Урсула Радванска со 2-0 во сетови, 6-3 и 6-2 во првото коло од турнирот во Трнава.

Македонската тенисерка во второто коло ќе игра против победничката од дуелот меѓу Еала Александра и Ана Бондар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.