Македонската женска јуниорска кошаркарска репрезентација денеска означи почеток на подготвителниот период за настап на Европското првенство во Б дивизијата.

Избраничките на селекторката Јелена Антиќ ќе тренираат во Скопје во следните нешто повеќе од 30 денови, а ќе одиграат и неколку пријателски натпревари пред заминувањето за бугарската престолнина Софија каде ќе настапат на ЕП во Б дивизијата за кошаркарки до 18 години.

Софија ќе биде домаќин на Европското првенство во Б дивизијата од 30 јуни до 9 јули.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.