Мајами ноќеска на гостински терен го совлада Денвер со 111:108 во вториот натпревар од финалето на НБА-лигата.

Центарот на Нагетс Никола Јокиќ беше најефикасен кошаркар на натпреварот со 41 поен и 11 скока, но и тоа не беше доволно неговиот тим да ги избегне поразот.

Кај „жешките“ се истакна Гејб Винсент со 23 поени.

Резултатот во серијата прв до четири победи е 1:1.

Следниот натпревар ќе се одигра на 8 јуни во Мајами.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.