Љубителите на кошарката сигурно се сеќаваат на Скоти Пипен, играчот на легендарната генерација на Чикаго Булс од деведесеттите години предводена од Мајкл Џордан. Скоти беше најважната карика во петкорката која беше доминантна во НБА.

Пипен ги напушти Булсите во 1998 година и замина во Хјустон и Портланд за повторно да се врати во 2003 година но тоа веќе не беше истиот Скоти со истата енергија на теренот.
Пипен денеска има 56 години и по разводот од сопругата се бави со хуманитарна работа бидејќи и самиот почустувал како е да се грижи за таткото и братот кој биле инвалиди.

И неговиот син со исто име игра кошарка за ЛА Лејкерс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.