Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола не е загрижен за двата пораз во низ ана неговиот тим. „Граѓаните“ загубија од Њукасл (0:1) во натпреварот од англискиот Лига куп и од Вулверхемптон (1:2) во Премиер лигата.

 

– Ова се случува – понекогаш губиме натпревари во текот на сезоната. Би рекол дека не губиме толку често, но тоа се случува, па сега само ќе закрепнеме од тоа, внимателно ќе анализираме што се случи. Покрај тоа, играчите кои недостасуваат ќе се вратат наскоро, изјави Гвардиола, цитиран од„ Beanyman Sports“.

 

Манчестер Сити е на првото место во Премиер лигата со 18 бодови. Во следното коло Граѓаните ќе играат на гости со Арсенал. Средбата ќе се одржи на 8 октомври.

 

Претходно, избраниците на Гвардиола на 4 октомври ќе играат против Лајпциг во 2. коло од групната фаза на Лигата на шампионитеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.