Кристијано Роналдо постави светски рекорд во одиграни натпревари без пораз. Според пресметките на Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика, по натпреварот на Ал-Наср со Персеполис (2:0), 38-годишниот фудбалер веќе имал илјада натпревари на кои не загубил. Во нив забележа 776 победи, а имаше и 224 нерешени.

Потоа Португалецот во составот на Ријад повторно забележа победа – против Ал-Ахли (4:3).

Од 1.001 меч без пораз, 28 беа во дресот на Ал-Наср (вкупно Роналдо има 33 натпревари за саудискиот клуб), 284 за Манчестер јунајтед (вкупно 346), 114 како играч на Јувентус (вкупно 134), 386 за Реал (вкупно – 438), 21 за Спортинг (вкупно 31) и 168 – за португалската репрезентација (вкупно 201 одигран).

Роналдо досега во кариерата одигра 1.183 натпревари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.