Легендарниот Роберт Просинечки е познат како еден од ретките фудбалери кои ја имаа честа да играат за Реал Мадрид и Барселона.

Просинечки низ кариерата не криеше дека е пушач од соиграчите и тренерите, а потсети и на интересен податок од периодот кога настапуваше за два од најголемите шпански клубови.

Многу играчи од двата тима пушеа цигари, но јас бев единствениот кој никогаш не се криев“, изјави познатиот фудбалер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.