Ѕвездата на полската репрезентација Пјотр Желињски е основач на фондацијата „Петар Пан“, преку која им помага на деца од дисфункционални семејства.

Играчот од средниот ред на Наполи го постигна својот прв гол во историјата на Светското првенство во победата на Полска од 2-0 над Саудиска Арабија во групата Ц.

Тоа беше негов прв удар кон голот на турнирот и ја постави Полска на нивниот пат до првата победа на шоуто.

Но, дури по извонредниот удар социјалните мрежи станаа свесни колку е скромен и дарежлив 28-годишниот играч кога е далеку од теренот.

Како што објави Sport.Pl, Желињски е основач на хуманитарната организација „Петар Пан“. Со свои пари Желињски купил и реновирал две згради кои ги претворил во сиропиталишта за деца од растурени семејства, семејства кои страдаат од злоупотреба на алкохол, злоупотреба на дроги и други „патолошки“ проблеми.

Сакаме да обезбедиме психолошка и организациска поддршка не само на [децата на кои им е потребна] туку и на нивните семејства, без разлика дали тие биле погодени од болест, сиромаштија или криза во нивните односи со социјалната средина, стои во описот на веб страницата на фондацијата Петар Пан“.

„Веруваме дека емоционалната и суштинска поддршка ќе им овозможи да преживеат тешко време, да ги искористат тешките искуства и подобро да се справат во животот. Сметаме дека со изградба на мрежа на волонтери ќе можеме да ја одржиме и умножиме дадената помош“.

Родителите на фудбалерот згрижуваат деца од 2002 година и тие ја водат добротворната организација и се грижат за децата на секојдневен бизнис додека тој не ги претставува Наполи и Полска.

Тој е многу вклучен, но и редовно поминува време со децата во центарот секогаш кога може, донира електронски предмети и игра фудбал.

Желињски не ја рекламира својата хуманитарна работа.

Кога растел и неговите родители имале семејна соба за итни случаи, а осумгодишниот Зиелински бил малку љубоморен и лепел етикети на предметите од мебелот затоа што не сакал згрижувачките браќа и сестри да им се приближат. Но, со текот на годините детските болести на полскиот Петар Пан прераснале во мисија да им обезбеди грижа на децата на кои им е потребна.

Ќе се сложите, брилијантен фудбалер, но уште подобар човек.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.