Фиорентина и Олимпијакос играат во финалето на годинашното издание на Конференциската лига.

Средбата се игра на „АЕК арената“ во Атина, а таму допатуваа околу десет илјади навивачи од Италија. Во блокот каде што се наоѓаа најжестоките фанови на Фиорентина дојде до судир со полицијата. Пред полувремето органите на редот мораа да интервенираат и „удрија“ врз навивачите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.