Македонија е лидер во својата група во квалификациите за ЕП по првото коло.Македонија ја победи Малта а Англија ја победи Италија во Неапол со 1-2. Следниот меч Македонија го игра дома на 16 јуни проив Украина.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.