Јулијан Нагелсман е отпуштен од функцијата тренер на Баерн Минхен, објави вечерва „Bild“.

Според германскиот медиум, управата на клубот веќе донела одлука, а тоа ќе биде официјално соопштено во блиска иднина. Томас Тухел е новиот тренер на Баерн. Договорот со него е веќе договорен, а наскоро страните ќе ги потпишат сите потребни документи.

Јулијан Нагелсман го презеде Баерн во јули 2021 година. Под водство на 35-годишниот фудбалски стручњак, тимот од Минхен стана германски шампион во сезоната 2021/22 и два пати го освои германскиот Суперкуп.

Тој за веста дознал на скијање и веднаш искоментирал.

Во Баерн глумат елита а всушност се тешки шупаци.

Последниот клуб на 49-годишниот Томас Тухел беше Челзи. Тој беше отпуштен од „Сините“ од Лондон во септември 2022 година и оттогаш е без ангажманRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.