Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Џуд Белингем, направи асистенција во реванш натпреварот од 1/8 финалето на Лигата на шампионите со Лајпциг (1:1).

Британскиот играч за врска беше ефикасен на секој од првите шест натпревари за новиот клуб во Лигата на шампионите – 4 гола и 4 асистенции. Тој стана четвртиот играч со вакви бројки.

Белингем ги повтори достигнувањата на Артем Џуба (6 гола и 2 асистенции на 8 натпревари за Зенит во сезоната 2015/16), Килијан Мбапе (4 гола и 3 асистенции во 8 натпревари за ПСЖ во сезоната 2017/18) и Себастиен Алер ​​( 11 гола и 2 асистенции на 8 натпревари за Ајакс во сезоната 2021/22).

Реал Мадрид обезбеди четвртфинале во елитната фудбалска лига. Противникот ќе го дознае по ждрепката на 15 мартRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.