Во време додека се игра финалето во Катар, спектакуларен дочек на репрезентативците им се приредува во Загреб и тоа поради фантастичниот успех, освоената бронза на Мундијалот.

Се почна на аеродромот во главниот град на Хрватска, потоа колоната патуваше до центарот на градот, до плоштадот “Бан Јелчиќ“ каде имаше илјадници фанови кои ги пречекаа Модриќ и компанија, во секој случај тоа и го заслужуваат хероите на Хрватска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.