Златан Ибрахимовиќ стана највозрасниот играч во историјата на евроквалификациите.

Со 41 година и 172 дена, шведскиот напаѓач се појави на теренот во 73. минута од квалификацискиот натпревар за ЕП 2024 одигран против Белгија (0:3).

Пред Златан, голманот на Италија, Дино Ѕоф, кој играше против Шведска на 41 година и 3 месеци во 1983 година, беше најстариот играч во историјата на евроквалификациите.

Ибрахимовиќ има 122 натпревари за Шведска и 62 гола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.