Фудбалската федерација на Австралија (ФФА) објави дека земјата нема да се кандидира за домаќин на Светското првенство во 2034 година.

Ја испитавме можноста да поднесеме кандидатура за домаќин на Светското првенство во ФИФА и, земајќи ги предвид сите фактори, дојдовме до заклучок да не го сториме тоа за натпреварувањето во 2034 година, се вели во соопштението на организацијата на својата веб-страница.

Претходно, Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги покани Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) и Фудбалската конфедерација на Океанија (ОФЦ) да конкурираат за правото да бидат домаќини на Светското првенство во 2034 година. Подоцна, Саудиска Арабија исто така се пријави за домаќин на турнирот.

На почетокот на октомври, ФИФА објави дека Светското првенство во 2030 година ќе се одржи во шест земји на три континенти. Главни организатори на турнирот се Шпанија, Португалија и Мароко, но првите натпревари на турнирот ќе се одржат во Јужна Америка – домаќини ќе бидат Уругвај, Аргентина и Парагвај.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.