Ознака: фудбал
Фудбал 10.09.23 | 20:57

Италијанските весници пишуваат повеќе за лошиот терен и за тоа дека „Македонците не ги бива за пеење” отколку за натпреварот

Не само теренот кој беше во најлоша состојба, туку гнев на Италијанците пред стартот на средбата имаше и за химната на Италија. Ја испеа акапела Барбара Поповиќ, која...

Фудбал 10.09.23 | 11:32

Италија уште еднаш успеа да ја направи Македонија голема, вели поранешниот селектор Саки

Актуелниот селектор Лучано Спалети не е виновен за ова реми. Но, реалноста е дека Италија, уште еднаш, успеа да ја направи Македонија голема. Ова не е прифатливо“, изјави...

Фудбал 09.09.23 | 20:51

Милевски има неколку промени во составот во однос на тимот со кој настапи против Италија

Благоја Милевски и Лучано Спалети ги одбраа стартерите за денешниот натпревар меѓу Македонија и Италија кој се игра на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Милевски...

Фудбал 09.09.23 | 13:01

Груевски: 10 декари земја на стадион се неспособни да одржуваат, ни се чудат Италијанците

Никола Груевски, поранешниот премиер и претседател на ВМРО ДПМНЕ во статус на Фејсбук пишува за катастрофалната состојба во која се наоѓа националната арена „Тодор...

Фудбал 09.07.23 | 11:28

Тага во светот на фудбалот: Почина легендарниот напаѓач и освојувач на Златната топка

Шпанскиот фудбал е завиен во црно, откако една од најголемите легенди, Луис Суарез Мирамонтес почина утрово на 88-годишна возраст. Суарез починал по кратко боледување...

Фудбал 19.06.23 | 21:53

Македонија во нокдаун, Англија одигра моќно полувреме со убедливи 3:0 по 45 минути

Македонија по болниот домашен пораз од Украина, покажа дека не може да се „носи“ со моќната Англија, примајќи три гола во првото полувреме. Герет Саутгејт не калкулираше...

Фудбал 19.06.23 | 11:24

Македонските фудбалери вечерва против Англија ги продолжуваат евроквалификациите

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 20:45 часот на стадионот „Олд Трафорд“ во Манчестер ѝ гостува на Англија во рамки на 4. коло од група Ц во квалификациите...

Фудбал 03.06.23 | 13:31

Од понеделник во продажба билетите за Македонија – Украина

Во понеделник, 5 јуни, ќе започне продажбата на билетите за фудбалскиот натпревар Македонија – Украина (16 јуни, 20:45 ч.) на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје...

Фудбал 01.06.23 | 18:21

Од понеделник ќе се продаваат билетите за фудбалскиот дуел Македонија – Украина

Билетите за воведниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕУРО2024 против Украина ќе бидат пуштени во продажба в понеделник, објави...

Фудбал 21.05.23 | 17:28

Дарко Размоски му носи рано водство на Вардар во Кавадарци

Со голот во 3. минута, затресувајќи ја мрежата на Скопје Дарко Размоски му носи рано водство на Вардар од 1-0 на баражот во Кавадарци за влез во Првата лига. Тоа беше доволно...

Фудбал 07.04.23 | 14:46

Легендите Зидан, Мурињо, Малдини, Капело, Занети ќе ги менуваат фудбалските правила

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе создаде Борд од легендарни тренери и играчи, објави „Тајмс“. Главните активности на комисијата ќе бидат консултации за промена...

Македонија 08.03.23 | 18:28

Лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија, вели Премиерот за играњето фудбал и кошарка во канцеларијата на Груби

Спортски реквизити во канцеларија на премиер не се новост, јас ги немам, но лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија, вели премиерот...

Фудбал 13.02.23 | 13:11

Здравко Мамиќ му кажа „збогум“ на фудбалот!

Здравко Мамиќ потврди дека и официјално се повлекува од Динамо Загреб, но од фудбалот воопшто. Контроверзниот бизнисмен и творец на најголемите успеси на Динамо во...

Фудбал 29.01.23 | 21:27

Фудбалерите на „Вардар“ ги почнуваат подготовките, најавени се инвеститори од Унгарија кои ќе го преземат клубот во март

Без сомнение, најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар ги живее најтешките денови од своето постоење. Клубот, нешто што не е невообичанено за него низ годините...

Фудбал 18.12.22 | 19:07

Меси и Аргентина се нови светски шампиони!

Аргентина е нов светски фудбалски шампион откако во финалето на Мундијалот во Катар ја совледа Франција со 4-2 по изведувањето пенали. Франција не успеа да го одбрани...

Фудбал 28.11.22 | 22:24

Португалија е третиот осминафиналист во Катар

После Франција и Бразил Португалија е третиот осминафиналист на фудбалското Светското првенство во Катар. Вечерва Португалците славеа во дербито против Уругвај со...

Фудбал 20.11.22 | 16:28

Спектакуларно отворено Светско првенство во фудбал во Катар

Во градот Ал Хор на стадионот „Ал Бејт“ попладнево спектакуларно е отворено 22. фудбалски Мундијал. На Светското првенство Катар 2022 ќе учествуваат 32 репрезентации поделени...

Фудбал 02.11.22 | 11:26

Нема држење за раце на СП во Катар

Навивачите кои ќе заминат на светското првенство кое од 20-ти месецов ќе се одржи во Катар ќе мораат да се придржуваат до култрурата на домаќинот, предупреди полицијата. Најновото...

Фудбал 22.10.22 | 18:53

Македонија поразена од С. Арабија во пријателски меч во Абу Даби

Саудиска Арабија оствари триумф над Македонија во пријателскиот натпревар одигран попладнево во Абу Даби. Саудијците на пет минути пред крајот од средбата успеаја...

Фудбал 15.09.22 | 20:43

Хрватски фудбал: Со базука пукаше по играчите

На натпреварот од Првата Лика-Сењска Жупаниска лига, помеѓу Плитвице и Соколац во Хрватска хулиган испука проектил на теренот додека играчите се уште биле на него. За...