Ознака: Австралија
Свет 08.06.21 | 09:50

Операција„Тројански штит“: Стотици апсења низ целиот свет

Стотици апсења се извршени низ целиот свет за време на масовна операција против организираниот криминал. Во акцијата учествувале полицајци од Европа, САД, Австралија...

Свет 07.06.21 | 14:24

Македонец од Сиднеј во казино испрал 100 милиони долари за криминална банда која шверцувала три тони кокаин во Австралија

Државјанин на Австралија со македонско потекло, Менде Рајкоски, играл на покер апаратите во казиното „Стар“ во Сиднеј со огромна сума на пари кога им паднал во око...

Калеидоскоп 28.05.21 | 12:16

По 3.000 години, младенчиња од тасмански ѓавол се родиле во континентална Австралија

Млчаденчиња од Тасмански ѓавол се родија на почва на Австралија, повеќе од 3.000 години откако овој животински вид е изумрен на континенталниот дел. Седум тасмански ѓаволи...

Свет 27.04.21 | 08:44

Австралија ги суспендира летовите од Индија, земјата има над 300.000 новозаболени

Австралија ќе ги суспендира директните патнички летови од Индија до 15 мај, поради зголемениот број на заболени од коронавирус, изјавил премиерот Скот Морисон. Индија...

Фудбал 20.04.21 | 12:50

Извикувале „Косово е срце на Албанија“: Албанци и Срби се степаа на фудбал во Австралија

Антагонизмот меѓу Србите и Албанците не знае за граници. Тепачка меѓу српската и албанската дијаспора се случи на фудбалски натпревар меѓу екипите на Белите Орли и...

Свет 18.04.21 | 10:20

Австралија не брза да ги отвори границите

Австралија не брза да ги отвори меѓународните граници и да го ризикува животот кој речиси е ослободен од коронавирусот, изјави австралискиот премиер Скот Морисон. Австралија...

Свет 12.04.21 | 10:58

По проблемите со „Астра-Зенека“, Австралија се откажа од планот да ги вакцинира сите граѓани до крајот на годината

Австралија се повлекува од планот да ги вакцинира речиси сите 26 милиони жители на земјата до крајот на 2021 година. Ваквата одлука доаѓа откако беше препорачано луѓето...

Свет 06.04.21 | 09:27

Австралија се уште ги чека трите милиона вакцини „АстраЗенека“ од странство

Австралија се уште чека на повеќе од три милиона дози на вакцината „АстраЗенека“, што требаше веќе да пристигнат на континентот според нејзините претходни договори,...

Свет 03.04.21 | 11:21

Австралија продолжува да вакцинира со „Астра зенека“

Претставници на австралиското Министерство за здравство потврдија дека земјата ќе ја продолжи програмата за имунизација против Ковид-19 со вакцината на „Астра зенека“,...

Свет 02.04.21 | 13:41

Австралија истражува случај на тромбоза кај 44-годишник по вакцинирање со „Астра зенека“

Австралиските власти испитуваат случај на тромбоза кај пациент кој бил вакциниран против коронавирус со вакцината на „Астра зенека“, објави телевизијата АБЦ повикувајќи...

Свет 01.04.21 | 12:02

Австралија го укина тридневното заклучување во Бризбејн

Австралија ја укина тридневната блокада на Бризбејн, третиот по големина град во Австралија, бидејќи има само еден нов случај на зараза со Ковид-19 во државата Квинсленд. Сепак,...

Свет 22.03.21 | 10:45

Најголеми поплави во Австралија последниве 60 години, илјадници евакуирани

Околу 18 000 жители на австралиската држава Нов Јужен Велс се евакуирани поради најголемите поплави во последните 60 години, а се очекува обилните дождови да продолжат...

Свет 19.03.21 | 15:08

Нуспојава на пандемијата: Првпат по еден век Австралија со намалено население

Австралиската агенција за статистика соопшти дека откако се затворени границите поради пандемијата на Ковид-19 со што е стопиран приливот на мигранти, првпат по повеќе...

Свет 18.03.21 | 12:50

Наставничка обвинета за сексуално злоставување на 14-годишен ученик

Австралиска наставничка од југозападен Сиднеј е обвинета за сексуално насилство врз ученик во нејзиниот автомобил. Моника Јанг (23) е обвинета според повеќе точки од...

Свет 17.03.21 | 08:43

Австралија бара од ЕУ еден милион дози вакцини за Папуа Нова Гвинеја

Австралија бара Европската унија да испрати еден милион дози вакцини против коронавирус во Папуа Нова Гвинеја. Барањето на Канбера официјално ќе биде поднесено денеска,...

Свет 09.03.21 | 13:00

Си ги сака нарачаните вакцини: Австралија бара помош од други земји за да изврши притисок врз ЕУ

Австралија се обидува да добие поддршка од други земји со цел да изврши притисок врз ЕУ да испорака на планираните и веќе договорени дози на вакцините против Ковид-19. ЕУ...

Калеидоскоп 23.02.21 | 13:45

Во Австралија откриена фреска од кенгур стара 17.300 години

Австралиски истражувачи го открија најстарото уметничко дело во земјата, врежано во карпа, а на фреската се гледа кенгур насликан пред 17.300 години. Двометарското дело...

Свет 18.02.21 | 13:09

Тивка војна меѓу компанијата и државата: Фејсбук блокира австралиски владини профили

Профилите на австралиското Биро за метеорологија, на државни здравствени установи, на лидер на опозиција од Западна Австралија, на хуманитарни и други организации,...

Естрада 18.02.21 | 10:31

Почнува судењето за старателство: Родителите го продадоа целиот имот за Тања Савиќ да замине во Австралија по синовите

Српската пејачка Тања Савиќ со адвокатот пристигна во Австралија, каде правно ќе се бори да си ги врати синовите Максим и Ѓорѓе, кои нејзниниот сопруг Душан Јованчевиќ...

Свет 04.02.21 | 08:02

Рита Ора без проблем влезе во Австралија, додека 40.000 Австралијци се блокирани поради карантинот

Австралиската влада се најде под удар на јавноста и опозицијата затоа што дозволи  дозволата пејачката Рита Ора (30) да влезе во земјата и покрај затворањето на државните...