Во првиот натпревар од 7.коло на Првата македонска фудбалска лига, Шкупи попладнево ја победи АП Брера со 1:0. Стрелец на голот беше Луан Абази во 69. минута.

Другите натпревари од ова коло на распоредот се утре:

Брегалница – Струга ТЛ
Македонија ЃП – Гостивар
Работнички – Воска спорт
Силекс – Шкендија
Тиквеш – Вардар.

Сите натпревари почнуваат во 15 часот.

Табела: Шкендија 13 бодови, Брера 13, Шкупи 12, Силекс 9, Брегалница 9, Воска 7, Тиквеш 7, Работнички 7, Струга 6, Македонија ЃП 5, Вардар 4, Гостивар 3Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.