Почина Слаѓана Милошевиќ,текстописец, продуцент на плочи и писател. Родена како Александра Милошевиќ Хагадоне  3 октомври 1955 година, а како изведувач позната како Слаѓана Милошевиќ го започнала образованието за класична музика на петгодишна возраст, свирејќи пијано, а подоцна преминала на виолина.

Како тинејџерка свирела бас гитара во неколку бендови, меѓу кои и една од последните состави на Џентлмени. По настапот и снимањето со оркестарот на Радио телевизија Белград и оркестарот на Саша Субота во почетокот и средината на 1970-тите и настапувајќи со диско групата Здраво, Милошевиќ ја започна својата соло кариера во 1977 година со синглот „Aу-aу“.

Нејзините следни синглови и нејзиниот еротски имиџ и привлекоа големо медиумско внимание. Таа го издаде својот деби албум, Gorim od želje da ubijem noć, во 1979 година, приклучувајќи се на југословенската њу вејв сцена и стекнувајќи популарност низ целата земја.

Во 1983 година, таа го формираше бендот „Неутрален дизајн“ со група западногермански музичари, снимајќи го албумот „Неутрален дизајн“ со нив на добар прием во Југославија и неколку други европски земји. Во почетокот и средината на 1980-тите, таа беше една од најпопуларните женски вокали и еден од најголемите секс симболи на југословенската рок-сцена. На крајот на деценијата, таа се сврте кон џезот и експерименталната музика, преселувајќи се во Соединетите Американски Држави во 1989 година. само повремено, посветувајќи се на работа во други области од културата.

Публиката ја памети по нејзиниот извонреден изглед и вокални изведби, особено дуетот со Дадо Топиќ „Ти си принцеза“ за тогашниот избор за „Песна на Евровизија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.