Една од најубавите светски актерки, Винона Рајдер, има проблеми уште од детството. Девојката која стана икона во деведесетите го добила името по гратчето Винона во кое е родена.

Нејзината мајка, Синтија Палмер, е сценарист и продуцент, а продавала и антички книги. Покрај тоа, таа била и соработник на д-р Тимоти Лири, кој бил одличен гуру, поборник за халуциногени дроги и кум на Винона. Тие живееле заедно на имотот „Виножито“, а иако актерката не сака да го признае тоа, тие биле членови на секта. На фармата се очекувало сами да одгледуваат храна, а бидејќи на фармата немало струја, актерката многу читала, што и помогнало да ја развие фантазијата, а подоцна и актерската кариера. Бидејќи имала врски во светот на шоу-бизнисот, Синтија се пријавила на Винона на аудиција, убедена дека еден ден ќе биде голема ѕвезда.

Наскоро се запишала на глума во Сан Франциско, а првата филмска улога како Винона ја добила во 1986 година во драмата за полнолетство „Лукас“. Веќе на почетокот на кариерата докажа дека има широк спектар на актерски можности. Таа ја играше ексцентричната Готик Лидија Дец во филмот „Бубимир“, кој го режираше Тим Бартон, рамо до рамо со Алек Болдвин и Мајкл Китон. Птоа Бартон беше поканет да глуми во неговата мрачна романтична драма „Едвард Рака ножици“. Главната улога ја имаше Џони Деп, кој во тоа време беше нејзин дечко. Деп толку многу се заљубил во актерката што го истетовирал нејзиното име на раката, дури извесно време биле свршени, но врската не траела.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cinema Magic (@cinema.magic)

Меѓутоа, во еден момент, Винона била многу понесена од славата, па почнала да се однесува уште почудно. Иако имала многу пари, почнала да краде се од накит до облека. Се знаело дека крадела по каприц, а не поради беспарица, бидејќи во тие години кариерата и била на врвот и заработувала огромни суми. Била казнета со хуманитарна работа, но почнале и да и ги откажуваат улогите. Така, поради нејзината глупост, десет години остана без работа.

Сепак, по скандалите што ги направи, таа цврсто реши да се промени. Таа полека почна да ја подобрува својата репутација и да добива улоги, но нејзините напори веќе ја немаат моќта што ја имаа во 90-тите, кога сите ја обожаваа.

Таа доби улога во научно-фантастичната драма „Stranger Things“ каде што ја портретира очајната мајка на исчезнатото дете во мал град во државата Индијана во раните осумдесетти. Првата сезона и донесе номинација за Златен глобус, а фановите се нетрпеливи и едвај чекаат да дознаат што ќе се случи со неа во најновата, четврта сезона. Денес, Винона е во среќна врска со дизајнерот Скот Хан, но многу малку се знае за нивната врска бидејќи тој не сака да се експонира во јавноста.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.