Биографскиот филм за Мајкл Џексон, наводно, би можел да биде во подготовка, изјави неговиот внук. Пејачот Ти Џеј Џексон, син на братот на Мајкл, Тито, тврди дека филмот за музичарот ќе се „случи“, пренесува Дејли мирор.

Тој, наводно, му рекол на овој весник дека е потребен нов биографски филм за да се преработат „ужасните“ обвинувања против Мајкл.

Не е јасно дали филмот за кој зборува Ти Џеј е ист како биографскиот филм во развој, со Греам Кинг (кој го направи „Боемска рапсодија“) во продукција.

Мислам дека е страшно, да бидам искрен. Мислам дека е многу тажно, изјави Ти Џеј за обвинувањата против неговиот вујко, додавајќи:

Мислам дека е одвратно на некој начин бидејќи она што се продава на овој свет е негативност. Луѓето сакаат да озборуваат, луѓето сакаат скандали. Вујко ми не е тука да се брани, па затоа е лесна мета. Секогаш беше лесна мета, затоа што секогаш беше тивок – рече Ти Џеј и продолжи:

Но, сега кога веќе не е меѓу нас, не може да биде полесна мета. Сите знаат кој е Мајкл Џексон. Така што е лесна приказна за продажба. Но, навистина верувам дека вистината секогаш победува – изјави тој.

 

Ти Џеј продолжи да зборува за влијанието што тој верува дека Мајкл и групата Џексон 5 го имале врз музичката индустрија, велејќи дека тоа треба да биде фокусот на новиот филм.

Претходно оваа година беше најавен биографски филм за Мајкл Џексон наречен Мајкл, кој Lionsgate ќе го дистрибуира ширум светот, пишува NME.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.