Филмскиот фестивал „Астерфест“ во ЕУ хаус Струмица денеска организира панел дискусија посветена на авторството и филмот, а потоа ќе бидат прикажани филмовите „Четврток“ на Милчо Манчевски, „Деца“ од Наум Пановски и „Пишта“ на Киро Урдин.

На темата со свои излагања ќе се обратат д-р. Горан Тренчовски и м-р Васил Михаил.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.