На актерката и комичарка Ејми Шумер и бил дијагностициран Кушингов синдром, ретка болест која произлегува од долготрајните ефекти на покаченото ниво на хормонот кортизол, често придружено со дијабетес, хипертензија и остеопороза.

Кушинговиот синдром може значително да го наруши квалитетот на животот на пациентот, што ѝ се случило токму на Ејми.

Имено, таа на почетокот на месецов гостуваше во шоуто на Џими Фалон, по што некои на социјалните мрежи критички коментираа дека нејзиниот изглед се променил.

Првото нешто што го забележале биле вишокот килограми и надуеноста.

Ејми возврати дека моментално се случуваат некои „медицински и хормонални работи“ во нејзиниот свет, но додаде дека е добро.

Откако конечно ја добила дијагнозата, таа се огласи на Инстаграм за да им се обрати на своите следбеници.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @amyschumerRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.