Здружението на актерите на екранот на Америка (SAG) ја исправи грешката направена од нивните британски колеги.

Организаторите на наградите БАФТА неодамна не се сетија и не му оддадоа почит на Метју Пери – во сегмент кој го опфати сеќавањето на починатиот актер меѓу двете доделувања на награди.

Пери беше постхумно одликувана синоќа во Лос Анџелес.

Исто како и Хари Белафонте.

Наоми Вотс во најавата ги пофали покојните актери за нивниот придонес во професијата и белегот што го оставија.

Изгубивме толку многу извонредни актери во изминатата година, но додека тие го допреа светот со својот талент, сите ја споделуваме нивната загуба, рече таа.

Пери ненадејно почина во октомври минатата година. Имаше 54 години.

Белафонте пак, почина во април минатата година. Почина на 96-годишна возраст.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.