Холивудскиот актерт Бред Пит кој има бројни фимлски улоги  се кае што гумел во „Троја“,  големиот филмски проект во кој тој го толкуваше ликот на Ахил. Филмот беше во режија на Волфганг Петерсен, а Пит го глумеше легендарниот непобедлив воин.

Пит тогаш не можеше да го каже своето мислење поради договорните обврски, но подоцна откри дека жали за снимањето на филмот бидејќи студиото го принудило на тоа, откако се откажал од друг проект.

Сфатив дека начинот на кој беше раскажан филмот не е како што сакав да биде. Јас направив свои грешки во него. Што се обидувам да кажам за Троја? Не можев да излезам од средината на кадарот. Ме полудуваше, вели тој.

Пит за Њујорк Тајмс откри зошто не сака да работи на филмот.

Станав разгален кога работев со Дејвид Финчер. Тоа не е потценување на Волфганг Петерсен. „Das Boot“ е еден од најдобрите филмови на сите времиња. Но, некаде на патот, Троја стана комерцијална работа. Секој кадар беше како ‘Еве еден херој!’. Немаше мистерија, додаде Пит.

По работата на Троја, актерот си ветил дека нема да прави компромиси со својата уметничка визија и решил да работи на филмови за кои е заинтересиран.

Ова дефинитивно се покажа како добра идеја бидејќи тој продолжи да работи на фантастични проекти како што е Атентатот на Џеси Џејмс од Роберт Форд, меѓу другите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.