Конде Наст, издавачот на Vogue, GQ и Vanity Fair, ги прекина своите издавачки операции во Русија.

Роџер Линч, главниот извршен директор на компанијата, во меморандум испратен во вторникот до глобалниот персонал на Condé Nast рече дека неодамнешните закони за цензура донесени од руската влада го оневозможиле компанијата да работи на пазар.

За таа цел, решивме да ги прекинеме сите наши издавачки операции со Condé Nast Russia во овој момент, рече тој. Линч додаде дека со новинарите и уредничките тимови ширум светот, најважно е да можеме да ја произведуваме нашата содржина без ризик за безбедноста и безбедноста на нашиот персонал.

Воедно, тој го охрабри целиот персонал да учествува во програмата за натпревари на компанијата со Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

Рускиот огранок на Condé Nast е основан во 1998 година. Објави седум наслови на пазарот, вклучувајќи Vogue, GQ, GQ Style, Tatler, Glamour, Glamour Style Book и Architectural Digest, се додека Русија не ја нападна Украина на 24 февруари. Компанијата тврди дека допира до повеќе од 21 милион луѓе во земјата со своите медиумски брендови.

Condé Nast е присутен и во Украина. Таа формираше договор за лиценца со Media Group Украина во 2013 година за објавување на локалното издание на Vogue.

Вог Украина беше многу гласен во барањето на модната заедница да застане со Украина и да ја осуди руската инвазија на социјалните мрежи.

На 1 март, списанието повика на модно ембарго кон Русија, барајќи „сите меѓународни модни и луксузни конгломерати и компании да престанат со каква било соработка на пазарот на агресорот веднаш да стапи на сила“, и ја повика глобалната модна индустрија „да не молчи за време на овие темни пати бидејќи го има најсилниот глас“.

Во меѓувреме, Vogue Russia ги оневозможи коментарите на Инстаграм и продолжи да објавува за содржината на модната недела до вторник. Но, објави неколку слики на гулаби од Пабло Пикасо, тивко повикувајќи на мир и покажувајќи солидарност со народот на Украина од почетокот на војната.

Неколку големи луксузни и модни компании, вклучувајќи ги LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Hermès, Kering, Burberry, Pandora и Chanel, ја прекинаа трговијата во Русија во изминатата недела. (WWD)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.