Ѕвездата на „Бриџертон“, Реге-Жан Пејџ е прогласен за најубав маж на светот денес, според древнохеленската формула „Фи“. Според таа формула, 34-годишниот глумец има 93,65 отсто од машкото физичко „совршенство“.

Овие сосем нови техники за компјутерско поклопување овозможуваат да се решат некои од најголемите мистерии за тоа што ја прави личноста физички убава, а технологијата, исто така, е корисна во планирањето на операциите на пациентите, вели британскиот естетски хирург. Џулијан де Силва за „Дејли мејл“.

Древногрчкиот „златен просек“ на убавината, (формулата „Фи“) била особено популарна и во европската ренесанса. Уметниците и архитектите ја користеле оваа равенка за да создадат ремек-дела. Соодносот може да се примени на сè, па и Леонардо да Винчи го употребил и во своето познато дело „Витрувиевиот човек“.

Ова се најубавите мажи на светот според формулата „Фи“.

Реге-Жан Пејџ – 93,65 отсто

Тој има класично „убаво лице“ и прекрасни кафеави очи. Неговите совршено обликувани усни исто така постигнаа високи резултати, а единствената помала оценка што ја постигна беа ширината и должината на неговиот нос, појаснува д-р Де Силва.

Крис Хемсворт – 93,53 отсто

Тој го има оној старомоден гламур на холивудските ѕвезди од минатото, а тоа добива многу високи оценки кога се мери класичната убавина, вели авторот на истражувањата.

Мајкл Б. Џордан – 93,46 насто

Овој глумец, Мајкл Б. Џордан за малку го пропушти второто место и имаше најдобри резултати за ширината и должината на носот, а е втор најдобар со брадата, открива естетскиот хирург.

Хари Стајлс – 92,3 отсто

Пејачот е четврти во оваа листа и постигна речиси совршени 99,7 насто за брадата, а е втор најдобар по растојанието меѓу очите.

Не е изненадување што стана филмски срцекршач и пејачка суперѕвезда, вели Да Силва.

Џaд Белингем – 92,22 отсто

Фудбалерот доби највисоки оценки за речиси совршениот сооднос меѓу усните и носот.

 

Роберт Патисон – 92,15 отсто

Само неговите усни се под просекот, бидејќи се мали и рамни, нагласува истражувачот.

Крис Еванс – 91,92 отсто

Оваа холивудска ѕвезда е веќе прогласена за најсекси маж на светот во 2022 година според магазинот „Пипл“ (People). А во овој избор тој се искачи високо поради неговите „совршени контури на лицето“ и положбата на очите.

Џорџ Клуни – 89,91 отсто

Тој сè уште е исклучително убав маж, но имаше губење на волуменот на лицето и – неизбежните брчки околу очите, појаснува Силва.

Хенри Голдинг – 87,98 отсто

Малезиско-британскиот актер и водител Голдинг доби високи оценки за обликот на брадата и растојанието меѓу очите. Глумецот-срцекршач го имаше своето деби во филмот „Луди богати Азијци“ од 2018 година, а глумеше и во „Последниот Божиќ“, „Змиски очи“ и „Настојчивост“.

Двејн Џонсон – нешто под 90 отсто

Карпата „Д Рок“ Двејн Џонсон е вториот највозрасен човек на овој список, по Џорџ Клуни. Д-р Да Силва смета дека „тој прекрасно старее“ и доби добри оценки за обликот на усните и растојанието меѓу усните и носот.

Најпривлечните делови на лицето имаат: Роберт Патисон – нос (94,7 отсто), Хари Стајлс со своите очи (98,4 отсто), Крис Еванс – усни (98,8 отсто), Стајлс – брада (99,7 отсто), повторно Патинсон со цртите на лицето (93,6 отсто) и Крис Хемсворт со обликот на лицето (96 отсто).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.