Се чувствувате „напалено“ секој ден, но не сте сигурни дали е тоа случајно? Сакате да ги прашате вашите пријатели, но се срамат малку? Значи, дали е во ред да се има секс секој ден? Дали на кој било начин може да биде лошо за вашето репродуктивно здравје? Вашето ментално здравје?

Експертите ја решија мистеријата!

Дали е во ред и дали е здраво да се има секс секој ден?

Да. Сосема е добро да се има секс секој ден. Всушност, тренерот за секс и врски, Ким Анами, верува дека сексот, во доволни количини, е една од најдобрите алатки за личен раст од секој аспект.

Но, кој е „вистинскиот вид“ на секс?

„Ако се чувствувате удобно да имате секс секој ден и тоа не предизвикува никакви физички непријатности, тогаш тоа е сосема во ред“, вели д-р Лаки Сехон, гинеколог од Њујорк.

За сексот да се смета за „здрав“, тој мора да биде консензуален (што значи дека двете страни сакаат и можат) и безбеден (сите страни се тестирани за сексуално преносливи инфекции и/или користат заштита).

Друго клучно прашање што треба да си го поставите, вели Мери Џејн Минкин, гинеколог на Медицинскиот факултет на Универзитетот Јеил е: „Дали сум вознемирена од ова?“

Во кои ситуации не смее да се има секс секој ден?

Секојдневниот секс не е во ред кога вашето тело или ум не се подготвени за тоа.

Како да знаете дека немате доволно секс со партнерот?
„Тоа е прилично лесно“, вели Амани.

„Ако повеќе ве интересира најновото шоу на Нетфликс или спиете отколку да ја искинете облеката на партнерот во моментот кога ќе влезе низ вратата, тогаш немате доволно секс“, додава тааRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.