Многу истражувања покажуваат дека редовниот секс дефинитивно може да направи да изгледате фантастично!

Можете ли да замислите подобар начин да го подобрите вашиот изглед? Сексот е забавен, здрав и може да направи чуда за вашата убавина! Редовните односи водат до одредени хормонални промени во вашето тело кои прават да изгледате здраво и сјајно. Тоа е исто така исклучително пријатен начин за согорување калории.

Така, следниот пат кога ќе помислите да одите во скапи козметички салони, можете да ја прескокнете таа идеја и да легнете со партнерот наместо да одите во салон.

1. Лек за сувата кожа

Познато е дека редовниот секс го зголемува протокот на крв и ја подобрува еластичноста на кожата, а со тоа ја спречува или намалува сувоста на кожата. Вашата кожа ќе остане мека и хидрирана, благодарение на сексот!

2. Ги намалува акните

Сексот го намалува хормоналниот дисбаланс и го регулира производството на хормони во вашето тело, и со тоа може да ви помогне да ги исчистите акните и мозолчињата од вашето лице и да имате сјајна кожа.

3. Помлад тен

Сексуалниот однос може да го зголеми производството на колаген во кожата, го стимулира производството на хормонот DHEA, кој игра клучна улога во давање помлад тен.

4. Сјаен тен

Редовниот секс со вашиот партнер може да го задржи вашиот тен блескав со стимулирање на циркулацијата на крвта, додека потта што се ослободува за време на сексот може да помогне да се отстрани нечистотијата и маснотијата од вашата кожа.

5. Ја чисти кожата

Како што споменавме во претходната точка, сексот го стимулира производството на пот, која ги измива нечистотиите, загадувачите, микробите и себумот од вашите пори, давајќи ви беспрекорен тен.

6. Здрави и убави нокти

За време на сексот, постојат одредени хормони за раст кои ги хранат вашите нокти и ги одржуваат здрави!

7. Слабеење

Еден час сексуална активност може да согори околу 300 калории! Значи, редовниот секс дефинитивно може да помогне во слабеењето и ќе направи да изгледате витки!

8. Здрава коса

Редовниот секс може да ви помогне и да имате убава и сјајна коса. Познато е дека за време на сексот се зголемува способноста на телото да користи хранливи материи, а со тоа вашата коса станува здрава и силна.


Извор: Убавина и здравје


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.