Андрологот и уролог д-р Александар Милошевиќ неодамна го даде своето мислење зошто мажите сакаат секс повеќе од жените, што е особено интересно за понежниот пол.

Мажите имаат вродена хормонална разлика од жените и имаат тестостерон кој ги тера да напаѓаат, да се борат, да војуваат… сексуалниот однос е еден вид мала војна. Меѓутоа, денеска дека мажите ја избегнуваат таа војна, се повлекуваат во себе и гледаат во телефоните и мастурбираат. Тие ја сведуваат интимната врска на нешто што не е комуникација и не е војна, вели урологот.

Тој смета дека технологијата е во голема мера виновна за оваа ситуација.

За тоа е виновна технологијата. Мислам дека тоа е погрешно и ќе доведе до намалување на населението. Семејното воспитување ги обезглавува мажите полесно отколку жените. Жените се попромислени, но љубовта е многу поважна за жената отколку за мажот. Женските хормони не ја туркаат жената во војна, туку во заштита и мајчинство. Кога емоциите ќе дојдат до израз и кога жената е целосно возбудена, тогаш таа е многу посилна од мажот, објаснува тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.