понеделник, 17 јуни 2024
Калеидоскоп 17.06.24 | 22:59

Инфлуенсерка казнета со 1.800 евра поради фотографирање на една од најубавите плажи во светот

Инфлуенсерката Роџерија Гиа од Дубаи е казнета со 1.800 евра за влез на заштитената Пинк плажа на Сардинија, пишува Гардијан. Девојката е казнета со 1.800 евра затоа што влегла...

Балкан 17.06.24 | 22:45

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ги погоди Пловдив и Асеновград. Земјотресот е регистриран во 20 часот и 24 минути, со епицентар на околу 6 километри...

Свет 17.06.24 | 22:37

Естонката Калас може да стане нов шеф на дипломатијата на ЕУ

Естонската премиерка Каја Калас би можела да стане нова шефица на дипломатијата на Европската унија, но некои се прашуваат дали таа, како жесток критичар на Русија,...

Свет 17.06.24 | 22:14

Во Канада уапсени 92 лица поради трговија со дрога и луѓе

Уапсени се 92 лица во рамките на акцијата „Проект Мартини“ во Дурам, Канада, насочена против трговијата со дрога и луѓе во тој канадски регион. Во текот на петнеделната...

Балкан 17.06.24 | 21:59

Скандал во Црна Гора: Спајиќ задоцни на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напушти зградата на Владата

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ и претседателот на Бугарија Румен Радев. Како што соопштија за „Вијести“ од Владата, договорената средба...

Свет 17.06.24 | 21:42

ОН ја поздравија израелската тактичка пауза за испораката на помош за Газа

Обединетите нации денеска ја поздравија израелската најава за „тактичка пауза“ во борбите на одредени патишта во Газа и се надеваат дека тоа ќе ги поттикне израелските...

Калеидоскоп 17.06.24 | 21:31

Почина фолк пејачката Тања – сопругот се прости од неа со трогателни зборови

Почина македонската фолк-пејачка Тања Маџунков (33). Познатата интерпретаторка од Кавадарци ја загуби битката со тешката болест со која се бореше изминатиот период,...

Фудбал 17.06.24 | 21:17

Словачка приреди изненадување и ја победи Белгија, поништени два гола на Лукаку

Словачка го приреди големото изненадување во групата „Е“ и успеа со минимални 1:0 да победи против фаворитот Белгија. Ова беше прв натпревар за двете селекции на нивниот...

Сервиси 17.06.24 | 21:12

Затворен за сообраќај во двата правци патот Градско-Прилеп поради сообраќајна несреќа

Од 20:20 часот поради случена сообраќајна несреќа, патот Градско- Прилеп, поточно од мотел Дреново кон Плетвар е затворен за сообраќај во двата правци, соопшти АМСМ.

Свет 17.06.24 | 21:06

Данскиот крал го отвори првиот дел од подводниот тунел што ја поврзува Данска со Германија

Данскиот крал Фредерик Десетти денеска го отвори првиот дел од идниот железничко-патен тунел во должина од 217 метри, чија вкупна должина ќе биде 18 километри и кој ќе...

Свет 17.06.24 | 21:00

Украина не може да победи на бојното поле – Марин Ле Пен шокираше со својата изјава

Лидерката на француската десничарска партија Национален митинг, Марин Ле Пен, смета дека преговорите со Русија се единствениот начин за решавање на конфликтот во Украина,...

Свет 17.06.24 | 20:40

Столтенберг се надева дека сите членки на НАТО ќе ги исполнат своите обврски

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изрази очекување дека земјите-членки на Алијансата годинава ќе ги исполнат сите планирани воени трошоци за потребите...

Свет 17.06.24 | 20:09

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

Германскиот канцелар Олаф Шолц вечерва изјави дека е уверен оти Европската унија ќе може брзо да се договори за следниот претседател на Европската комисија и оцени...

Црна хроника 17.06.24 | 19:58

ЦУК: Двајца загинати при излетување на патничко возило во провалија на Галичица

Регионалниот ЦУК Охрид, извести, во врска со паднатото возило на планина Галичица, дека прво била утврдена точната локација, на место викано „Превој“ на планината Галичица....

Свет 17.06.24 | 19:44

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во Рафа

Израелската армија денеска соопшти дека уништила околу половина од борбените сили на Хамас во Рафа, при што убила најмалку 550 вооружени луѓе во тоа подрачје. Дивизијата...

Свет 17.06.24 | 19:23

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет

Данската премиерка Мете Фредериксен попладнево негираше дека е кандидат за нов претседател на Европскиот совет, по неколкумесечните шпекулации дека би можела да го...

Балкан 17.06.24 | 19:15

Две петгодишни деца избегале од градинка, по еден час полицијата ги пронашла

Две петгодишни момчиња денеска избегаа од градинка на Петлово Брдо, во белградската населба Раковица. Во претресот учествуваа многу луѓе, а пред се полиција, пишуваат...

Свет 17.06.24 | 19:02

За Бериша одлуката на британските власти да биде „персона нон грата” е дипломатски срам

Поранешниот албански претседател и екс премиер Сали Бериша е разочаран и револтиран од одлуката на британските власти да ја отфрлат жалбата на неговите адвокати, со...

Свет 17.06.24 | 18:57

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Портпаролот на Европската унија, Петер Стано, денеска на прес-конференција во Брисел реагираше на изјавата на вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими, кој минатата...

Свет 17.06.24 | 18:48

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции,...