Лидерката на француската десничарска партија Национален митинг, Марин Ле Пен, смета дека преговорите со Русија се единствениот начин за решавање на конфликтот во Украина, со оглед на тоа што Киев не може да победи на бојното поле.

Ле Пен нагласи дека не може да се преговара за мир кога на маса ќе дојде само една од двете страни во конфликтот.

Ле Пен нагласи дека не може да се преговара за мир кога на маса ќе дојде само една од двете страни во конфликтот.

Очигледно е дека ќе треба да преговараме со Русија за да се обидеме да обезбедиме позитивно решение за Украина во овој конфликт во кој таа очигледно не може да победи – изјави Ле Пен за шпанскиот весник „Ел Периодико“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.