Уапсени се 92 лица во рамките на акцијата „Проект Мартини“ во Дурам, Канада, насочена против трговијата со дрога и луѓе во тој канадски регион.

Во текот на петнеделната истрага поднесени се 113 кривични пријави и извршени се 11 претреси во Ошава, Кларингтон, Витби и Ајкс, објави Торонто Стар.

Најголем дел од обвиненијата се однесуваат на трговија со дрога, насилство и давање сексуални услуги.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.