среда, 29 мај 2024
Црна хроника 29.05.24 | 22:57

Врховен ја одби како неоснована жалбата на Боре Видевски

Врховниот суд денеска ја одби како неоснована жалбата на Боре Видевски, еден од осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Видевски, во жалбата изјавена...

Свет 29.05.24 | 22:54

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека треба да се стави крај на „систематското одложување“ на спроведувањето на решението за две држави и на...

Фудбал 29.05.24 | 22:49

Навивачите на Фиорентина се пресметаа со грчката полиција

Фиорентина и Олимпијакос играат во финалето на годинашното издание на Конференциската лига. Средбата се игра на „АЕК арената“ во Атина, а таму допатуваа околу десет...

Свет 29.05.24 | 22:38

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Европа се соочува со две „брутални војни“ во близина на нејзините граници...

Свет 29.05.24 | 22:36

Орбан: Унгарија се уште размислува дали да ја поддржи кандидатурата на Марк Руте за шеф на НАТО

Унгарските власти се уште дебатираат дали да ја поддржат кандидатурата на холандскиот премиер во заминување Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО, изјави...

Свет 29.05.24 | 22:28

Илон Маск ќе биде новиот соработник на Трамп доколку тој добие нов мандат во ноември

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп размислува за соработка со бизнисменот Илон Маск како советник доколку се врати во Белата куќа по изборите во ноември,...

Македонија 29.05.24 | 22:24

Управниот суд расправа за тужбата на ДУИ за прегласувањето во Леарце

Управниот суд вечерва одржува јавна расправа по предметот оформен по поднесената тужба од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 22:21

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Aмбасадорот на Европскaта Унија во земјава Дејвид Гир изјави дека во интерес на нашата држава е да продолжи по патот на ЕУ и дека Унијата е подготвена да работи со новата...

Црна хроника 29.05.24 | 22:16

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Велешанецот Боре Видевски го сменил првичниот исказ што го дал пред Обвинителството, па сега негира вина дека бил инволвиран во грабнувањето и убиството на 14 годишната...

Балкан 29.05.24 | 22:14

Истражителот што го одведе Милошевиќ во Хаг: Му кажав дека во хеликоптерот не се пуши, а тој ми одговори дека тоа е негов хеликоптер и дека може да прави што сака

Кевин Кертис, истражител на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија се сеќава на 29 јуни 2001 на Видовдан кога го однел Слободан Милошевиќ во Хаг. Ми рекоа...

Ракомет 29.05.24 | 22:13

Лазаров: Добивме квалитетни противници, но можеше да добиеме уште поквалитетни

Машката сениорска репрезентација на Македонија ги доби ривалите во групата за Светското првенство 2025, на кое ко-организатори ќе бидат Данска, Норвешка и Хрватска. Македонија...

Свет 29.05.24 | 22:10

Телеграф: Оваа година Украина нема да се приближи до влез во НАТО

Оваа година Украина нема да се приближи до влез во НАТО поради стравувањата дека ќе ја вовлече Северноатлантската алијанса во војна со Русија, пишува британски Телеграф. Извори...

Семејство 29.05.24 | 21:57

Ексминистерката Нина очекува принова

Екс министерката Нина Ангеловска на својот профил на Инстаграм објави дека очекува принова. Таа постираше видео со нејзиниот сопруг, докторот Виктор Станков, при што...

Македонија 29.05.24 | 21:39

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Лога не беше загрижен кога цело ДУИ и Зајас на Ахмети беше вграден во судскиот систем на државата?

Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството...

Ракомет 29.05.24 | 21:34

Македонија на СП стартува со Унгарија

Ракометната репрезентација на Македонија доби група во која може да се надигрува. На Светското првенство (СП) во 2025 година, нашиот национален тим ќе се соочи со Унгарија,...

Македонија 29.05.24 | 21:31

Лога реагира на соопштението на ВМРО ДПМНЕ за Кацарска

Остро ја осудуваме деградирачката реторика на политичката партија која претендира да управува со оваа држава. Нападот врз независните институции е неприфатлив јазик...

Македонија 29.05.24 | 21:29

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот

„Еве и по 20 дена од изборите кога на непосредни фер и деморатски избори народот си го кажа своето, а тоа е дека време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста дека се...

Ракомет 29.05.24 | 21:27

Македонските ракометари ќе играат во Вараждин – среќна ждрепка за СП

Машката сениорска репрезентација на Македонија ги доби ривалите во групата за Светското првенство 2025, на кое ко-организатори ќе бидат Данска, Норвешка и Хрватска. Македонија...

Свет 29.05.24 | 21:24

Северна Кореја испратила 150 балони со измет на Јужна Кореја

Јужна Кореја ги предупреди жителите кои живеат во близина на границата со Северна Кореја да бидат во состојба на готовност откако го обвини режимот дека испраќа балони...

Македонија 29.05.24 | 20:31

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд, за тоа да не биде сфатено дека пренесувам нечија порака, порача претседателката на Уставниот суд...