четврток, 23 мај 2024
Свет 23.05.24 | 22:59

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ...

Свет 23.05.24 | 22:45

Трамп тврди дека ако стане претседател, Путин ќе му направи услуга и ќе го ослободи новинарот Гершкович

Поранешниот претседател на САД Доналд Трамп соопшти денеска дека ќе ги искористи своите врски со претседателот Владимир Путин кој ќе му направи „бесплатна“ услуга...

Балкан 23.05.24 | 22:27

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Министерот за надворешни работи на БиХ Елмедин Конаковиќ изјави дека БиХ утре ќе испрати протестни ноти до сите држави кои денеска во Генералното собрание на ОН во...

Свет 23.05.24 | 22:21

Тројца загинати, петмина повредени: Крвав обид за решавање на конфликт во Турција

Вечерва имало пукање во кафе-слаткарница во Истанбул, има мртви и ранети. Според турските медиуми, загинале три лица, а петмина се повредени. Како што беше најавено, две...

Македонија 23.05.24 | 22:10

Симеонов: Приоритети за ВМРО-ДПМНЕ во здравството се 500 нови вработувања и решавање на приватните специјализанти

Докторите ги знаат проблемите во здравството, затоа секогаш изборот министер за здравство треба да биде доктор квалитетен со искуство кој на никој не му должи ништо,...

Свет 23.05.24 | 21:58

Хамас тврди дека го заробила израелскиот полковник, кого Израел го прогласи за загинат на 7 октомври

Радикалната палестинска групација Хамас денеска соопшти дека го заробила израелскиот полковник, кого Израел го прогласи за загинат при терорисичкиот напад на исламистичкото...

Црна хроника 23.05.24 | 21:55

Позната е здравствената состојба на семејството повредено во сообраќајна несреќа: Жена пренесена на клиника поради сериозни повреди

Повредената жена од сообраќајната несреќа што се случи денеска во 16:00 часот на крстосницата кај Башино Село близу Велес на автопатот Скопје-Гевгелија е препратена на...

Балкан 23.05.24 | 21:12

Вучиќ: Горд сум што имав можност да го бранам правото на мала земја, покажавме како се бори за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека е горд бидејќи имал можност да го брани правото на една мала земја пред Генералното собрание на Обединетите...

Балкан 23.05.24 | 21:02

Како гласаше регионот за резолуцијата за Сребреница: Грција воздржана, Maкедонија,Црна Гора и Хрватска за, Унгарија против

Резолуцијата за Сребреница беше усвоена денеска на седницата на Генералното заседание на Обединетите нации со само 84 гласа „за“, меѓу нив и Македонија, 19 гласа „против“,...

Свет 23.05.24 | 20:40

Според руски воени блогери, уште еден функционер на Министерството за одбрана е уапсен под сомнение за измама

Руски канали на апликацијата Телеграм кои известуваат за војната во Украина, објавија дека е уапсен Владимир Вертелецки, функционер во Министерството за одбрана, одговорен...

Македонија 23.05.24 | 20:18

Спасовски: Договорот со Бугарија е една од причините за поразот на СДСМ

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сега избран за пратеник од СДСМ Оливер Спасовски смета дека има повеќе причини за поразот на неговата партија на изборите....

Црна хроника 23.05.24 | 20:03

Тепачка во Арачиново поради нерасчистени имотно-правни односи

На 22.05.2024 во 18:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во двор од семејна куќа во с.Арачиново, скопско, поради нерасчистени имотно-правни односи, бил нарушен јавниот...

Свет 23.05.24 | 19:47

Киев: При руското гранатирање на Харков загинаа најмалку седум лица

Руските сили ја гранатираа цивилната инфраструктура на Харков и Харковската област, при што е погодена и една печатница, пренесува Украинска правда. Во нападот загинаа...

Балкан 23.05.24 | 19:25

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Претседателот на Република Српска – Милорад Додик изјави дека што се однесува до демократскиот свет и она што не учат, резолуцијата за Сребреница денеска не доби мнозинство...

Црна хроника 23.05.24 | 19:07

Мајка, татко и ќерка повредени во сообраќајка кај Сопот: Oва се најновите детали

Попладнево околу 16 часот се случила сообраќајна несреќа на едно возило на автопатот од Велес кон Гевгелија кај крстосницата Башино Село, над Велес, потврди за МИА портпаролот...

Македонија 23.05.24 | 18:59

Уште плаќаме за неговите грешки: Спасовски сега поддржува да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Екс министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на прашањето дали ќе им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасоши со новото име, во „Клик Плус“ на...

Свет 23.05.24 | 18:54

Холандските обвинители го истражуваат Букинг за рекламирање сместување во израелските населби

Холандските обвинители разгледуваат кривична пријава против платформата за изнајмување сместувачки капацитети (Букинг) Booking.com за рекламирање имот во израелските...

Свет 23.05.24 | 18:50

За беа 84, против 19, воздржани 68: Еве кој како гласаше за резолуцијата за Сребреница

Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на...

Македонија 23.05.24 | 18:33

ДКСК потврди дека отвориле предмет за проверка на имот на Бесија Иљази

Државната комисија за спречува на корупцијата (ДКСК) за МИА потврди дека по сопствена иницијатива отвориле предмет за проверка на податоците за имотна состојба и интереси...

Балкан 23.05.24 | 18:11

Испратете обезбедување, само да го видам јунакот кој ќе ми го земе знамето: Вучиќ гордо се огрна со српската тробојка

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска присуствува на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации на која е усвоиен предлогот на срамната резолуција...