недела, 19 мај 2024
Црна хроника 19.05.24 | 21:30

Лице од Турција со автомобил удрило во полицаец во Гостивар

Денеска (19.05.2024) во 02.50 часот, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода О.Д.(28) од Република Турција затоа што со патничко возило „хонда“ со скопски регистарски...

Фудбал 19.05.24 | 21:07

Хесус Навас ќе потпише доживотен договор со Севиља

Шпанскиот ветеран Хесус Навас по завршувањето на сезоната ќе остане во својот матичен клуб Севилја. Навас ќе потпише доживотен договор со шпанскиот клуб. Сензационалната...

Ракомет 19.05.24 | 21:01

Алкалоид преку пенали до првиот трофеј

Алкалоид дојде до првиот трофеј од основањето. Совладан е Еурофарм Пелистер на пенали 25-23. По елиминацијата на Вардар Алкалоид приреди уште едно изненадување. Ова е...

Црна хроника 19.05.24 | 20:47

Ученик од Струмица физички нападнат од негови соученици

На 18.05.2024 година во 18.55 часот во СВР Струмица, К.В.Н.(36) од Струмица пријавила дека истиот ден во двор на основно училиште во Струмица нејзиниот малолетен син бил физички...

Свет 19.05.24 | 20:46

Пронајден e урнатиот хеликоптер на претседателот на Иран

Спасувачки тим вечерва го пронашол урнатиот хеликоптер во кој се наоѓал иранскиот претседател Ебрахим Раиси, објави иранската државна телевизија. Агенцијата ИРНА...

Свет 19.05.24 | 20:42

Потрага по Раиси: Црвената полумесечина ги негира информациите за исчезнатите спасувачи

Иако претходно портпаролот на Црвената полумесечина изјави дека тројца од спасувачите на групата исчезнале за време на потрагата по урнатиот хеликоптер, организацијата...

Балкан 19.05.24 | 20:10

Се урна авион во Австрија блиску границата со Словенија, веднаш почната истрага

Пилот загина по пад на авион во Австрија, во близината на границата со Словенија. Пилотот наводно полетал од аеродромот во Клагенфурт и влегол во словенечкиот воздушен...

Македонија 19.05.24 | 20:05

Дури 42,5 отсто од луѓето на возраст меѓу 40 и 49 години планираат да ја напуштат Македонија

Секој трет човек во Македонија размислува да се исели од државата, покажува последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички...

Македонија 19.05.24 | 19:40

Обвинителката собра докази против тројцата осомничени за убиството на Вања и Панче, за Палчо истрагата трае

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за Макфакс, преземени се сите дејствија...

Култура 19.05.24 | 18:55

„Парови“ – драма за двојки кои ги поврзува потребата за љубов и немоќта да ги променат работите

Пет пара со огромна потреба за љубов, страст, нежност, но и немоќ да ја сменат состојбата е приказната во претставата „Парови“ која синоќа, на 18 мај, на сцената „Ристо...

Калеидоскоп 19.05.24 | 18:37

Матурантите од Прилеп слават со „Дирлада“

Во ек се прославите за завршување на средното образование. Матурантите од Прилеп продолжуваат по официјаната прослава во некој ресторан продолжуваат со славење по...

Македонија 19.05.24 | 18:28

Таравари очекува нова Влада на почетокот на јуни

Се вртат бројки, но нема ништо дефинитивно бидејќи разговорите се во тек, вели еден од лидерите на „Вреди“, Арбен Таравари. Тој во изјава за ТВ Телма демантира дека неговата...

Црна хроника 19.05.24 | 18:12

Пронајдени мигранти од Ирак и Турција

Полициски службеници од ОВР Неготино пронашле тројца мигранти, двајца од Република Турција и еден од Ирак, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Мигрантите...

Црна хроника 19.05.24 | 18:01

МВР: Приведени се лицата кои го нападнаа автобусот на Чкембари

По вчерашниот меч меѓу МЗТ Скопје и Пелистер, навивачите на гостите при напуштање на градот имаа непријатен настан, нивниот автобус беше каменуван. Од Пелистер го пријавија...

Македонија 19.05.24 | 17:55

Дури 42,5 отсто од луѓето на возраст меѓу 40 и 49 години планираат да ја напуштат Македонија

Секој трет човек во Македонија размислува да се исели од државата, покажува последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички...

Свет 19.05.24 | 17:47

Со дронови се бара хеликоптерот на иранскиот претседател Ибрахим Раиси по тешко слетување

Иранската Црвена полумесечина испрати беспилотни летала за да помогне во лоцирањето на хеликоптерот. Хеликоптерот со иранскиот претседател Ибрахим Раиси (63) грубо...

Свет 19.05.24 | 17:42

Хеликоптерот со кој патуваше претседатеот на Иран принудно слета

Иранскиот министер за внатрешни работи Ахмад Вахиди изјави дека еден од хеликоптерите од конвојот со кој патуваше претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, „трвдо слета“,...

Култура 19.05.24 | 17:27

Промоција на „Шарени ириси“ – хибридна инклузивна сликовница на кирилско писмо и на Брајова азбука

Новата хибридна инклузивна сликовница на кирилско писмо и на Брајова азбука во издание на „Арс Ламина“, „Шарени ириси“, ќе биде промовирана на 20 мај (понеделник), во...

Свет 19.05.24 | 17:22

Непознато е што се случи со хеликоптерот со кој патуваше претседателот на Иран, Раиси

По веста објавена од Иранската државна телевизија дека хеликоптерот, со кој патувал претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, имал „тврдо слетување“ на терен се упатени...

Калеидоскоп 19.05.24 | 17:13

Македонските танцувачи во хип-хоп втори во Југоисточна Европа

Македонските танцувачи во хип-хоп од студиото „Брејк е лег“ освоија второ место на натрпевар  во танци во Чачак, Србија на кој учестуваа тимови од Југоистична Европа. Талентираните...