вторник, 23 април 2024
Свет 23.04.24 | 23:02

Украински пратеник го нарече новиот пакет помош за Украина „подарок за американскиот воено-индустриски комплекс“

Украинскиот пратеник, Олександр Дубински, го нарече новиот американски пакет помош за Украина „подарок за американскиот воено-индустриски комплекс“. Дубински вели...

Свет 23.04.24 | 22:50

Шолц ѝ се заблагодари на Норвешка што ѝ обезбедила гас на Германија по прекинувањето на врските со Русија

Германскиот канцелар, Олаф Шолц ѝ се заблагодари на Норвешка што и дава гас на Германија со што ги заменува испораките на гас од Русија. Шолц соопшти дека Норвешка станала...

Калеидоскоп 23.04.24 | 22:37

Адвокат по грешка развел погрешна двојка

Мала компјутерска грешка во адвокатска фирма специјализирана за семејно право довела до ненамерен развод на погрешна двојка. Адвокатот на „Вардагс“ отворил досие...

Македонија 23.04.24 | 22:36

Мицкоски: На прагот сме да ја поздравиме историската победа со мнозинство пратеници, излезете и гласајте, гласајте за вашето семејство, за вашата Македонија

На прагот сме да ја поздравиме историската победа со мнозинство пратеници во македонскиот парламент на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, затоа...

Македонија 23.04.24 | 22:26

Николоски: Ова не е 2001 година, а и ова ВМРО-ДПМНЕ е многу поцврсто и посилно, сега ќе има одговорност!

Пред нас се две недели до парламентарните избори кои треба да ја определат иднината на Македонија. Во програмата Платформа 1198 има решенија за криминалот, корупцијата,...

Македонија 23.04.24 | 22:24

Ковачевски: Ќе има ветинг, ќе излезе на виделина кој работел чесно, а кој ја злоупотребувал позицијата за да се богати на грбот на граѓаните

Целта на СДСМ и коалицијата е да обезбедиме поквалитетен живот и иднина која ќе ги задржи нашите деца тука во Македонија. Да обезбедиме иднина на среќни и задоволни...

Македонија 23.04.24 | 22:19

Маричиќ: Не може од државна плата да станете милионери

Не може од државна плата да станете милионери. Тоа е невозможно. Ако сте станале од државна плата милионери значи не сте заработиле чесно. Ако не сте заработиле чесно...

Балкан 23.04.24 | 22:02

Таткото кој го уби својот девер Албанец зашто со години ја силувал ќерка му, поднесе барање да биде ослободен

Мажот (50) од Волос, кој во јануари со пушка уби 33-годишен Албанец, брат на неговата сопруга затоа што со години ја силувал неговата 18-годишна ќерка, поднесе барање да биде...

Македонија 23.04.24 | 21:43

ДИК: Заврши гласањето во казнените установи, на болните и раселените, во дијаспората се уште се гласа

Вкупно 14-те гласачки места во казнено поправни установи каде своето гласачко право денеска можеа да го остварат 2 147 гласачи, се затворени, а одѕивот изнесува 64 проценти,...

Македонија 23.04.24 | 21:33

„Нит ви се плашиме, нит ќе ви попуштиме“ му порача Николоски на Ахмети и му вети дека ќе одговараат од еден до последен

Нит ви се плашиме, нит ќе ви попуштиме му порача носителот на листата за Четвртата изборна единица на коалицијата Твоја Македонија, Александар Николоски на лидерот...

Македонија 23.04.24 | 21:23

Мицкоски ги повика и членовите на СДСМ: Заокружете број 2 да се обединиме за историска победа

Убеден сум дека на изборите на 8 мај ќе имаме голема победа, победа која ќе најави друга победа, а тоа е победата тука во Валандово на локалните во 2025 година. Сите да се...

Македонија 23.04.24 | 21:19

Ковачевски: Македонија заслужува да биде дел од европското семејство, и ние заслужуваме да бидеме дел од Европа

Секој од вас е еднакво важен и за нашата сегашност и за нашата иднина како држава, рече на денешниот митинг во Сопиште претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Најави...

Свет 23.04.24 | 21:03

Руските сили ја заробиле најмоќната верзија на тенкот Леопард

Руските сили успеале заробат примерок од најмоќната верзија на тенкот Леопард 2. Како што пишува магазинот „Милитари воч“ (Military Watch Magazine) снимките од зоната на фронтот...

Македонија 23.04.24 | 20:51

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека поминал мирно денешниот изборен ден за Претседателските избори, на кој...

Македонија 23.04.24 | 20:35

Беќаровски си оди, вонредна инспекција покажа дека 11 лица „работеле“ без важечки договор и без соодветно образование на Токсикологија

Единаесет лица незаконски работеле со пациенти и давале здравствени услуги, иако биле без договори за ангажман, а дел од нив и без соодветно образование, покажа вонредниот...

Црна хроника 23.04.24 | 20:12

Тежок инцидент во училиште во Влае: Уапсен ученик кој нападнал ученици и наставници, искршил сè наоколу

Полициски службеници од ЕВР ОКР Карпош на 22 април во 12.40 часот во основно училиште на подрачјето на населба Влае во Скопје, лишиле од слобода ученик по тежок инцидент...

Македонија 23.04.24 | 19:59

„Нема откажување од иднината“, ама има од СДСМ…

Уште еден партиски собир на СДСМ помина неславно и со мала посетеност од граѓаните. Попладнево од 17.30 часот позади Градски ѕид во Центар, платото остана празно пред празните...

Македонија 23.04.24 | 19:46

Борче Поповски: Утре покажете ѝ го местото на бандата!

Никогаш повеќе СДСМ, вели познатиот делчевец Борче Поповски, според кого поединците кои се за респект во владејачката партија се малку, а другото е „боранија“. Промените...

Македонија 23.04.24 | 19:33

„Вилма, време е да си ги смениме местата!“ ѝ порачаа осудените за 27 април по пораките објавени од Боки

Бојан Јовановски-Боки 13 во поткастот „Лазаров“ читаше пораки за кои рече дека се разменети помеѓу него и Вилма Русковска, тогаш шефица на Обивнителството за гонење...

Свет 23.04.24 | 19:20

Русија создава дигитален безбедносен систем за заштита на важни објекти од беспилотни летала

Русија создала дигитален безбедносен систем наречен „Пјатница“, што значи петок на руски, дизајниран да заштити важни објекти од големи размери од напади со беспилотни...