сабота, 20 април 2024
Македонија 20.04.24 | 22:34

Силјановска Давкова: Најважниот предизвик за сите нас е беспоштедната битка со корупцијата и криминалот

Кандидатот за претседател од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова вечерва имаше обраќање пред граѓаните на Делчево, каде во рамки на централниот...

Свет 20.04.24 | 22:23

Кремљ: Воената помош одобрена од Претставничкиот дом ќе ги направи САД побогати и уште повеќе ќе ја уништи Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, вечерва по повод одобрувањето на воената помош за Украина од Претставничкиот дом, изјави дека овој закон ќе ги направи САД уште...

Македонија 20.04.24 | 22:15

Мицкоски: Национално единство и обединување на партиите околу Македонија им пречи на криминалците од ДУИ

Пред два дена повикав за македонско национално единство. Јас доколку не повикав на национално обединување би го погазил супстратот и идеологијата на мојата партија,...

Свет 20.04.24 | 22:08

Зеленски му се заблагодари на Претставничкиот дом на САД што ја одобри воената помош за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска му се заблагодари на Претставничкиот дом на САД, како и лично на неговиот претседател Мајк Џонсон, откако беше одобрена...

Македонија 20.04.24 | 22:06

Османи бараше поддршка од жителите на тетовските села Бозовце, Вешала, Бродец, Шипковица, Лисец, Гајре

Кандидатот за претседател на Македонија од Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги посети тетовските села почнувајќи од Бозовце, Вешала, Бродец, Шипковица,...

Македонија 20.04.24 | 21:58

Ковачевски во Тетово понуди јасен план за европски животен стандард, просперитетна и развиена држава

На прагот сме на еден историски подвиг, Македонија да биде земја членка на ЕУ! Ќе се согласите и вие, поминавме многу време во чекалната но исто така ќе се согласите дека...

Македонија 20.04.24 | 21:55

Ванковска се претстави пред битолчани: Јас сум про Македонија!

Вечерва претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска кампањата за претставување на својата програма ја продолжи од Битола. Во Битола пред присутните се обратија...

Здравје 20.04.24 | 21:53

Колку шеќер можете да внесете секој ден

Количината на шеќер што е безбедна да се изеде дневно може да зависи од вкупниот внес на калории, нивото на активност и други фактори. Секако најдобро е да се избегнува...

Македонија 20.04.24 | 21:51

Ковачки: Во Платформа 1198 за Делчево предвидуваме изградба на експресни патишта до Кочани и Виница, пречистителна станица, нов мост на реката Брегалница

Ситуацијата во Македонија е загрижувачка. Меѓу народот владее апатија и разочараност, сиромаштијата се чувствува во секој дом, цели семејства се иселуваат, власта наместо...

Македонија 20.04.24 | 21:43

Димитриеска Кочоска: Во недостаток на понуда, Пендаровски шири лаги, го демантирам и тврдам дека сметката на ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била блокирана, ниту пак сега е блокирана

-Стево Пендаровски во оваа кампања ништо не кажа за ДУИ, Ахмети и артаноидниот режим кој го создадоа и го потхрануваат. Во замена за понуда, нудат лаги како оваа… па така,...

Калеидоскоп 20.04.24 | 21:38

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз

Од Санторини на Акропол, од Акропол низ атинските улици, преку Министерството за одбрана, Грчкиот олимписки комитет и Олимпискиот стадион – олимпискиот оган откако...

Македонија 20.04.24 | 21:30

Пендаровски ги замајуваше радовишани со трачеви: ВМРО уште лани избраа музика за прославата, а сега лошо им оди

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски денеска беше меѓу граѓаните на општина Радовиш. Од присутните, Пендаровски побара поддршка...

Култура 20.04.24 | 21:23

Гран-при за животно остварување на „Остен Биенале Скопје“ за италијанскиот уметник Микеланџело Пистолето

Меѓународното биенале за визуелни уметности „Остен Биенале Скопје“ ја соопшти одлуката на Советот на амбасадори на „Остен“ за главните награди на „Остен Биенале...

Македонија 20.04.24 | 21:04

Славјанка Петровска денеска учествуваше во еколошка акција во Гостивар

Носителката во шестата изборна единица на СДСМ и коалицијата За европска иднина Славјанка Петровска денеска учествуваше во еколошка акција во Гостивар. Во изјава за...

Македонија 20.04.24 | 20:58

Ковачевски вели дека Османи сам одлучил за Сребреница бидејќи бил во кампања, односите им биле коректни – чекал гласови од ДУИ во вториот круг

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се наоѓа во средината на еден мега скандал поради тоа што еднострано одлучи Македонија да ја поддржи Декларацијата на...

Македонија 20.04.24 | 20:56

Следете во живо: Народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во општина Делчево- Македонија повторно твоја!


Македонија 20.04.24 | 20:56

Мисајловски: Заедно со младите ќе направиме промени и започнуваме со реализација на ветените проекти од програмата Платформа #1198!

-Победничка енергија и преубаво дружење со младите од Изборна единица 2! Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ е најсилната и наголемата младинска организација, секогаш...

Македонија 20.04.24 | 20:41

Силјановска Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Врв на султанатот Македонија е она што се случи во Владата? Сте чуле ли некој премиер, па и некој технички премиер да си го слави роденден семејството во Владата. Луѓе,...

Свет 20.04.24 | 20:38

Десет терористи убиени во упад во камп на Западниот брег, соопшти израелската армија

Најмалку 10 лица се убиени за време на упад на израелската армија во камп на северот на окупираниот Западен Брег. „Безбедносните сили за време на судирите елиминираа...

Црна хроника 20.04.24 | 20:22

Нормализиран сообраќајот на патот Штип – Кочани

Од 18:35 часот, сообраќајот на патниот правец Штип-Кочани е нормализиран, соопштија од АМСМ. Сообраќајот на овој патен правец од 17.15 часот беше затворен за сообраќај, откако ...