недела, 14 април 2024
Македонија 14.04.24 | 19:06

Пендаровски: Еве, нека направат ВМРО-ДПМНЕ подобар договор ако знаат

На средби со граѓаните во Кратово и Старо Нагоричане, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски порача дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател,...

Македонија 14.04.24 | 19:05

ВО ЖИВО: Народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Центар

Следете го во живо, народниот митинг во Центар – Македонија повторно горда!

Македонија 14.04.24 | 18:54

Не ја злоупотребувај Армијата во твоите скапо платени спотови, му порача Ковачки на Пендаровски

Сакам да го искоментирам и неговиот најнов спот во кој се обидува да се претстави како некој си голем државник. Замислете човек со неговите скапо платени реклами и спотови...

Филм 14.04.24 | 18:41

„Изгледа како да му е мајка“, велат фановите за пет години помладата од него девојка на Кијану Ривс

Кијану Ривс (59) позираше со неговата девојка Александра Грант (54) на црвениот тепих на настанот MOCA во Лос Анџелес. Миленикот на жените неодамна ја промени фризурата поради...

Македонија 14.04.24 | 18:28

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа...

Сервиси 14.04.24 | 18:12

УХМР потврдува: Утре 32 степени, а потоа нагло заладување

Уште утре и во вторник летни температури до 30 степени. Од вторник кон среда во Македонија доаѓа нестабилно време проследено со обилни дождови и невреме со силен ветер...

Црна хроника 14.04.24 | 17:58

Тешко повредена продавачка – се испитува што се случило

На 13.04. во Полициска станица Делчево, било пријавено дека во Итната медицинска помош Делчево била донесена повредена Љ.Т.(34) од Делчево. Според пријавеното, таа со повредите...

Сервиси 14.04.24 | 17:45

Во вторник вонредна средба на министрите за надворешни работи на ЕУ иранскиот напад врз Израел

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел соопшти дека на 16 април ќе се одржи вонреден видео состанок на министрите за...

Црна хроника 14.04.24 | 17:32

„Дури не легни некој затвор 20 години вака ќе биди“, велат битолчани за пожарот на Баба Планина

РЦУК Битола информира за пожар над с.Острец на Баба Планина, каде што гори папрат и шума, а биле известени во ЈП „Национани чуми“, подружница „Баба“. Пожарот бил активен...

Македонија 14.04.24 | 17:17

Македонските граѓани се отруени од говорот на омраза, покажува анкетата за „Детектор“

Близу 90 од граѓаните детектираат говор на омраза во македонското општество кој главно се шири преку социјалните мрежи, а во најголема мерка е поттикнат од политиката,...

Црна хроника 14.04.24 | 17:05

Сабота полна семејно насилство: Син нападнал мајка, тројца мажи сопругите

Во полицискиот билтен денеска се регистрирани четири случаи на семејно насилство низ Македонија. Прво вчера во 11.30 часот во СВР Скопје, 25-годишна жена од Скопје пријавила...

Македонија 14.04.24 | 16:53

Илир Мета со директна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ: Од очекуваната победа бенефит ќе имаат сите граѓани

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, преку објава на социјалните мрежи изрази поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и убеденост...

Семејство 14.04.24 | 16:40

Си зел жена Албанка за 1.500 евра, занемел од тоа што му го направила пред првата брачна ноќ

На Балканот уште постојат договорени бракови, а како посебен случај се издвојува и договарањето или „купувањето“ на жени од Албанија, за кои „старите ергени“ даваат...

Црна хроника 14.04.24 | 16:25

Искршени Урните во Могилата на непобедените во Прилеп

Непознати сторители ги откорнале и дел ги искршиле мермерните плочки околу постаментите на спомениците „Урни“ на Могилата на непобедените во Прилеп. Мермерните плочки...

Црна хроника 14.04.24 | 16:12

Тинејџери нагрнаа на скопјанец по недоразбирање во сообраќајот

На 14.04 во 00.30 часот во СВР Скопје, било пријавено дека на подрачјето на општина Аеродром во Скопје, по претходно недоразбирања во сообраќајот, бил нарушен јавниот ред...

Вести 14.04.24 | 15:54

Овој Баерн е смешен

 Крилниот напаѓач на Баерн Минхен, Кингсли Коман сигурно ќе пропушти претстојниот реванш со Арсенал во Лигата на шампионите. Французинот се повреди на натпреварот...

Фудбал 14.04.24 | 15:40

Мбапе сигурно доаѓа во Реал

Претседателот на шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас е уверен во трансфер на фудбалерот на ПСЖ, Килијан Мбапе во Реал Мадрид. Тој истакна дека во шпанското првенство секогаш...

Македонија 14.04.24 | 15:16

Со инвестиција од 350.000 евра ВМРО-ДПМНЕ го реши проблемот со водоснабдување во Канатларци

Денеска сме во селото Канатларци мислам на Стево Пендаровски да му дадеме на мапа да погоди каде е Канатларци нема да погоди, а се работи за едно огромно село кое се занимава...

Семејство 14.04.24 | 15:03

Бранко Црвенковски ја омажи ќерката

Синоќа  се омажи ќерката на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, Марија . Дамјан и Марија стапија во брак а првиот танц го изиграа со песната од Владо Јаневски...

Македонија 14.04.24 | 14:50

МНР формираше кризен штаб за извлекување на македонските граѓани од Блискиот Исток

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конференција, упати најостра осуда за масовниот напад на Иран врз Израел во текот на ноќта, што може...