недела, 14 април 2024
Македонија 14.04.24 | 23:02

Митева до Кузеска: Кога ја слушнавте навредата, наместо да осудите вие се насмевнавте – разочарувачки

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева се огласи на социјалните мрежи по навредите искажани кон претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на митингот...

Македонија 14.04.24 | 22:46

ФОТО: Вака беше во Кисела Вода – голема поддршка за Силјановска Давкова

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во Кисела Вода каде присуствуваа огромен број граѓани. Според фотографиите...

Македонија 14.04.24 | 22:36

Мицкоски: Стево да одговори, дали диктатот за избор на претседател во Собрание кој доаѓа од Речица, е прифатлив како што беше прифатлив и бугарскиот диктат

Вчера Артан Груби го испорача условот на ДУИ за поддршка во вториот изборен круг. Тој кажа дека треба да се прифати избор на претседател во Собрание, за што е потребно...

Македонија 14.04.24 | 22:29

Силјановска Давкова: Сертификатот за претседателот го давате Вие, граѓаните

Денеска сакам да бидам прагматична и да одговорам на едно од првите поставени прашања на еден министер за надворешни работи, еден самонаречен европски претседател....

Македонија 14.04.24 | 22:23

Среде митинг ја навредуваат Силјановска Давкова и секоја една жена – Стево и Богданка се ќезат

Кандидатот на СДСМ, кој бара втор мандат да е претседател на Македонија, Стево Пендаровски, како да заборава дека сè уште е претседател, па на неговите митинзи го пробива...

Македонија 14.04.24 | 22:10

ВМРО-ДПМНЕ: Очај и мизерија на митингот на Пендаровски во Куманово

Денес на митингот на Стево Пендаровски во Куманово беа изнесени сексистички навреди кон кандидатот за претседател професорката Гордана Силјановска Давкова, реагираше...

Македонија 14.04.24 | 22:04

Силјановска Давкова: Нема гордост без национални и државни интереси

Нема гордост без национални и државни интереси – порача кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ од митингот во скопската општина Кисела Вода. Таа рече дека Македонија...

Скопје 14.04.24 | 21:33

Без вода утре дел од Општина Карпош

Без  вода утре од 8:00 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани на улиците „Московска“, „Женевска“, „Хашка“, „Будимпештанска“, „Осло“, „Бањалучка“, „Јоаким Осоговски“,...

Свет 14.04.24 | 21:20

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Лидерите на земјите-членки на Г7 на денешниот вонреден состанок го осудија нападот на Иран врз Израел и повикаа на „воздржаност“ од сите страни. – Едногласно го осудивме...

Македонија 14.04.24 | 21:04

Пендаровски од Крива Паланка: Ако ни ја дадете довербата, државата ќе продолжи сигурно кон Европа

Заедно со СДСМ во изминатите седум години ја водевме земјава по вистинскиот пат, направивме крупни работи што ниту една политичка генерација не ги направила од осамостојувањето...

Македонија 14.04.24 | 20:46

ВО ЖИВО: Народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода

Следете го во живо, народниот митинг во Кисела Вода – Македонија повторно горда!

Свет 14.04.24 | 20:38

Најмалку 44 оперативци на Мосад загинале во иранскиот напад врз израелската воздухопловна база Неватим

Најмалку 44 оперативци на израелската тајна служба Мосад се убиени во воздухопловната база Неватим, при иранскиот напад со дронови и балистички проектили против Израел. Веста...

Македонија 14.04.24 | 20:33

Силјановска Давкова: Пендаровски досега ништо не стори, лист бела хартија

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова го покани противкандидатот Стево Пендаровски да се приклучи на серијата дебати кои следуваат...

Македонија 14.04.24 | 20:27

Мицкоски: Не прифаќаме избор на претседател во Собрание

Вчера го слушам Артан Груби како го поставува условот за поддршка на ДУИ за вториот круг од претседателските избори. Ајде што го пуштија Бујар Османи низ вода туку и...

Свет 14.04.24 | 20:13

Херцог: Израел ги разгледува сите опции

Израелскиот претседател Исак Херцог во интервју за „Скај њуз“ изјави дека Израел по синоќешниот напад на Иран „ги разгледува сите опции“. – Ова е објава на војна....

Црна хроника 14.04.24 | 19:58

НП „Шар Планина“: Пожарот над Селце не е локализиран, сè уште се шири

Национален парк „Шар Планина“ информира дека пожарот над село Селце не е локализиран, како што извести МВР и велат дека сè уште се шири. Тие објавија фотографија од...

Останати спортови 14.04.24 | 19:39

Циципас го освои Мастерсот во Монте Карло

Дванаесеттиот светски рекет, грчкиот тенисер Стефанос Циципас го освои турнирот во Монте Карло. Гркот попладнево во финалниот меч го совлада Норвежанецот Каспер Руд,...

Македонија 14.04.24 | 19:25

Мисајловски: Поддршката е огромна, народот масовно се приклучува кон бранот на промени

Потпретедателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во втората изборна единица, Владо Мисајловски продолжува со низата средби со граѓани. Денеска се сретна со кумановци...

Балкан 14.04.24 | 19:19

Албанските туристички оператори и вработени во Министерството за туризам блокирани во Израел

Повеќе туристички оператори и вработени во Министерството за туризам на Албанија се блокирани во Израел, јави Топ чанел. – Покрај Албанците кои живеат во Израел,...

Македонија 14.04.24 | 19:15

Мицкоски: Изборот е помеѓу тоа Македонија да биде повторно горда или Македонија каква што ја сакаат ДУИ и измеќарите од СДСМ

Ќе го слушнете вчера Артан Груби на телевизија на едно интервју, ај што го пушти низ вода Бујар Османи така лесно дека нема да влезе во втор круг, па вели дека секој кој...