вторник, 5 март 2024
Естрада 05.03.24 | 22:38

Старлетата на криминалецот, изрешетан во „Шиша бар“, чека дете

Александра Николиќ, српска старлета која му беше девојка на  Јетон Кривањева, изрешетаниот во „Шиша бар“ на Кале, е бремена. Александра ќе му роди дете на Филип Цар,...

Музика 05.03.24 | 22:37

Мики Секуловски доминира на сцената на Ѕвездите на Гранд

Велешката Гранд ѕвезда, Мики Секуловски, во актуелната и најнова сезона на популарното регионално шоу е еден од најкоментираните и најфалените учесници. Тој е фаворит...

Фудбал 05.03.24 | 22:25

Почина фудбалерот Стојанов

Почина струмичанецот Аце Стојанов, играчка и тренерска легенда на ФК Тиверија и на струмичкиот фудбал, информира порталот „Струмица денес“. Беше голем човек и добар...

Македонија 05.03.24 | 22:18

Македонија ќе набавува преносливи системи за противоклопна борба, наменети за пешадиска баталјонска група

Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за одбрана, за донесување Одлука за формирање Управен комитет за спроведување на поддршката на Република...

Македонија 05.03.24 | 22:16

„Дојде време за првиот претседател Албанец“, ДУИ во сабота ќе го промовира Бујар Османи

Под мотото „Дојде време за првиот претседател Албанец“, Демократската унија за интеграција в сабота во 18 часот во спортската сала „Кале“ во Скопје ќе одржи промотивна...

Македонија 05.03.24 | 22:11

Влада: Утврден е текст на Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за медиуми

Владата на Република Македонија го утврди текстот на Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за медиуми. Меѓу клучните цели на измените и дополнувањата...

Патувања 05.03.24 | 21:55

Само тројца на планетава патуваат без пасош

Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпатуваат до кое било место на нашава планета. Станува збор за кралот Чарлс Трети од Обединетото Кралство,...

Македонија 05.03.24 | 21:48

Анкета: Силјановска убедливо води пред Пендаровски и во ИЕ 2 и ИЕ 6

Претседателската трка почнува да ги кристализира рејтинзите на кандидатите кои веќе се познати. Гордана Силјановска Давкова со дупло поголема поддршка пред Стево...

Култура 05.03.24 | 21:34

Шаќири: По изборите хонорарците ќе се вратат во МКЦ

Во соопштение од МКЦ испратено од директорот Арбен Шаќири се вели дека нема своеволно откажување на ангажманот на хонорарците во институцијата, туку за одлука базирана...

Македонија 05.03.24 | 21:29

Милошоски: Силјановска има огромна предност пред Пендаровски кој што имаше сериозни потфрлувања особено во пополнувањето на амбасадорските места

Во вечерашната емисија „24 Отворено“ на ТВ 24 гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој што истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е кохезивна, обединета и гласачите...

Балкан 05.03.24 | 21:27

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан”

Од денеска, граѓаните на Македонија, Србија и Албанија можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан”. Мерката произлегува...

Македонија 05.03.24 | 21:26

Тошковски: Бројките не лажат! Во февруари се издадени 57.549 пасоши, во декември само 20.783

Недозволиво е граѓаните да бидат лажени и манипулирани! Официјалните бројки говорат дека во месец февруари бројот на пасоши кои се изработени и подигнати од страна...

Македонија 05.03.24 | 21:17

ВМРО-ДПМНЕ и во февруари со двојна предност пред СДСМ во ИЕ 2 и ИЕ 6

Последната анкета на ИПИС презентирана во емисијата Објектив на МРТ ги обработуваше втората и шестата изборна единица. Во втората изборна единица се стабилизира двојната...

Свет 05.03.24 | 21:12

Полјаците нашле три сомнителни балони на границата со Русија- на нив имало натписи на кирилица

Полските медиуми објавија дека три неидентификувани објекти кои личат на метеоролошки балони се пронајдени во североисточниот дел на земјата, некои од нив со кирилични...

Македонија 05.03.24 | 21:05

Селмани: Резултатите од првиот круг на претседателските избори ќе ја дефинираат сликата за парламентарните избори

Имер Селмани – екс кандидатот за претседател на државата на ТВ24 рече дека годинава кампањата ќе биде поинтересна со седум кандидати за шеф на државата. – Познати и...

Балкан 05.03.24 | 21:00

Уапсени педофили во Србија – врбувале деца од 3 до 14 години

Во акцијата Армагедон полицијата уапси седум лица во Белград, Ниш, Пирот и Лесковац. Истите се сомничат дека преку социјалните мрежи влегувале во комуникација со малолетници...

Здравје 05.03.24 | 20:51

Германец бил вакциниран против корона 217 пати

62-годишен маж од Германија, против лекарски совет, бил вакциниран 217 пати против Ковид, според лекарите. Сето тоа се одвиваше во период од 29 месеци. Бизарниот случај е...

Економија 05.03.24 | 20:48

Бектеши: Ќе нема големо зголемување на цените на производите кои до крајот на февруари беа со гарантирани цени

Министерството за економија ќе носи одлуки кои нема да бидат во прилог на одредени групи кои би направиле злоупотреби и енормно зголемување на цените во периодот додека...

Балкан 05.03.24 | 20:41

Албанија набави беспилотни летала Бајрактар од Турција

Вооружените сили на Албанија добија нови летала со далечинско управување Bayraktar TB2. Турското беспилотно летало е наменето за набљудување како и за дејствување против...

Кујнски тефтер 05.03.24 | 20:40

Нема веќе пластична амбалажа за еднократна употреба: ЕУ ја забрани до 2030 година

ЕУ постигна договор за забрана на пластична амбалажа за храна и контејнери за еднократна употреба во угостителството до 2030 година, пренесува Бета-Франс прес. Сè уште...