понеделник, 4 март 2024
Македонија 04.03.24 | 23:31

Тошковски на средба со Ченто и Пешов: Сигурен сум дека пред нас е почетокот на едно ново време, време на правда и слобода за сите неправедно осудени

Техничкиот министер за внатрешни работи, Панче Тошковски, се сретна со Митко Пешов и Јане Ченто, осудени за „27 април“ кои издржуваат висока затворска казна. Тошковски...

Музика 04.03.24 | 23:26

Маестралните Пачо Флорес на труба, Лео Рондон на гитара и Хернандез-Силва на перкусии од Венецуела, со латино-џез ќе ви овозможат едно исклучително уникатно музичко искуство!

Латиноамериканска музичка вечер во Music Bar Intermezzo, заедно со еден од најатрактивните трубачи во светот, Пачо Флорес од Венецуела, овој вторник (5 март), во 20 часот. Гостите...

Свет 04.03.24 | 22:57

Пожар во дом за стари лица во Германија, има загинати и повредени

Како што јави германската „WDR“, најмалку четири лица загинаа во пожар во пензионерски дом во Бедбург-Хау, а најмалку 59 лица се повредени, меѓу кои и еден полицаец. Пожарникарите...

Свет 04.03.24 | 22:47

Русија: Снимката од разговорот на германските офицери ја докажува вмешаноста на Западот во војната во Украина

Кремљ смета дека аудио снимката од разговорот меѓу германските воени претставници објавена во текот на викендот е доказ дека Западот е директно вклучен во конфликтот...

Македонија 04.03.24 | 22:26

Министерот Тошковски бара решение за над 100.000 граѓани останати без право на глас

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, на владина седница ќе предложи да се најде решение за над 100.000 граѓани кои имаат право на глас, но немаат валидни документи...

Свет 04.03.24 | 22:12

Земјотрес од 4,9 степени ја погоди Турција

Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала вечерва го погодил округот Јенице...

Македонија 04.03.24 | 22:11

„Коалиција на Египќаните“ ја поддржува кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова

НГИ „Коалиција на Египќани“ на претстојните претседателски избори, ќе ја поддржи кандидатката за претседател на Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова,...

Македонија 04.03.24 | 21:56

Од 7 март штрајк на вработените во „Национални шуми“, бараат исплата на плата

Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП) најави штрајк којшто ќе почне од 7 март сѐ до исполнувања на барањата за исплата на плати за вработените во...

Останати спортови 04.03.24 | 21:44

Нов скандал во Формула 1 – претседателот на ФИА под истрага за манипулација со резултати

Нов скандал го тресе светот на Формула 1. Овој пат во центарот на скандалот е претседателот на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), Мохамед бин Сулејем, против...

Македонија 04.03.24 | 21:41

Увид во Избирачкиот список во канцелариите на ДИК направиле 2 140 граѓани, единаесет поднеле барање за промена

Вкупно 2 140 лица направиле увид во своите податоци во Избирачкиот список (ИС) во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), но за тоа колку...

Балкан 04.03.24 | 21:26

Во школки од Хрватска откриен норовирус, реагираше Европскиот систем за брзо предупредување

Контролата на италијанскиот пазар покажа дека во производ од Хрватска е пронајден норовирус, соопшти Европскиот систем за брзо предупредување за храна и храна за животни...

Свет 04.03.24 | 21:09

Апсења во Белгија поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Белгиската полиција уапси четири лица осомничени дека планирале да нападнат концертна сала во Брисел за неколку недели, соопшти денеска федералното обвинителство. Меѓу...

Економија 04.03.24 | 20:54

Предлог законот за нефер трговски практики утре е на комисиска расправа

Предлог законот за забрана на нефер трговски практики е ставен на дневен ред на утрешната седница на Комисијата за европски прашања закажана за 13 часот. Овој Предлог-закон...

Свет 04.03.24 | 20:39

Трамп за пресудата на Врховниот суд: Голема и важна победа за Америка

Кандидатот на Републиканската партија за претседателска номинација Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката на Врховниот суд на САД, која му дозволи да остане на...

Свет 04.03.24 | 20:28

Куба се бори со сериозен недостиг на млеко, гориво и лекови

Куба денеска потврди дека побарала помош од Светската програма за храна (ВФП) поради недостиг на млеко во прав за деца, што е уште еден знак за тешката економска ситуација...

Македонија 04.03.24 | 20:24

Ковачки го прозва Пендаровски: Кој нареди инструменти од воениот оркестар да се употребат на партиски собир?

Како е можно инструменти од воениот оркестар на АРМ да бидат на партиски собир на СДС? Во која НАТО држава е дозволена ваква злоупотреба, го праша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 04.03.24 | 20:09

ДКСК: Забрането е користење на канцеларии и службени возила во изборната кампања

За потребите на изборната кампања забрането е користење на канцелариски простор, канцелариска опрема и службени возила на државните органи, освен лицата на кои се однесуваат...

Астро 04.03.24 | 20:06

Хороскопски знаци кои ги чека среќа во март

За некои хороскопски знаци, март ќе биде можеби еден од најубавите периоди во годината, бидејќи ги чека среќа на сите полиња. Ако припаѓате на некој од нив, ќе поминете...

Кујнски тефтер 04.03.24 | 20:00

Највкусна француска салата

Потребно е: 400 гр замрзнат грашок 400 гр моркови 400 гр варени компири 200 гр кисели краставички 400 гр мајонез 100 гр кисела павлака 2 супени лажици сок од лимон 1 лажица сенф сол бибер Подготовка: Компирите...

Живот 04.03.24 | 19:53

Македонија гради европски вредности на соживот, мултикултурност и мултиетничност

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, денеска за време на работната...