понеделник, 12 февруари 2024
Фудбал 12.02.24 | 23:05

Флик седнува на жешкото столче во Барса?

Поранешниот селектор на германската репрезентација и Баерн Минхен Ханс Дитер Флик наскоро може да ја предводи Барселона. Според новинарот и инсајдер Алфредо Мартинез,...

Балкан 12.02.24 | 22:54

Србија сака да купи дел од пристаништата во Пиреја и Солун

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на отворањето на српско-грчкиот бизнис форум во Палатата Србија истакна дека на Србија и е потребно пристаниште поради...

Свет 12.02.24 | 22:40

Карлсон откри што му рекол Путин кога се изгаснале камерите

Новинарот Такер Карлсон тврди дека рускиот претседател Владимир Путин е подготвен на компромис за Украина. Минатата недела Карлсон беше во центарот на вниманието на...

Македонија 12.02.24 | 22:22

Kлековски: Миле Бошњаковски рече дека документите ќе се заменуваат со истек на нивниот рок

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски покажа дека единствено важно му е владеење на правото и ја информираше јавноста дека престануваат да важат патните...

Македонија 12.02.24 | 22:11

Дафина Стојаноска: Јасно е дека европскиот фронт се распаѓа

Што ќе придонесе Демири како инфектолог во Владата или како Меџити го попречи подготвувањето на изборите? Ако Меџити и Алиу беа од АА, тогаш Демири и Бајрами од каде...

Македонија 12.02.24 | 21:54

Ако не ставеше потпис веќе немаше да смее да се лепат:Тошковски го потпиша правилникот за налепниците

Tехничкиот минитер Панче Тошковски вечерва ги потпиша правилцните со кои се продолжува лепењето на НМК налепници на регистарските таблички, но и рокот за обновување...

Македонија 12.02.24 | 21:40

Силјановска Давкова: Новите министри се најпартиски луѓе

Гордана Сиљановска-Давкова на денешната седница укажа дека според Законот за Влада, техничката влада треба да гарантитра и да спроведе фер и демократски избори. -Тоа...

Црна хроника 12.02.24 | 21:23

Почина возачот на автобусот на Карпалак

На 73-годишна возраст, почина Ацо Јованоски – Реган, човекот кој беше сведок за еден од најцрните настани во поновата историја на Прилеп, а истовремено и херој кој со...

Македонија 12.02.24 | 21:09

Тошковски: За пасоши фотографирани се 100.000 граѓани, а обрасци има за 15.000

Имаме фотографирано луѓе кои немаат земено пасоши околу 100.000, од кои се обработени и одобрени и внесени во рамки на системот за производство околу 60.000 и во околу 30.000...

Македонија 12.02.24 | 21:02

Собранието едвај ги избра министрите на Села

Собранието попладнево, во рамки на 143-тата седница, ги избра Илир Демири и Наим Бајрами за министри за здравство и за информатичко општество и администрација на местото...

Македонија 12.02.24 | 20:42

Дали Советот на јавни обвинители ќе го унапреди обвинителот Пеливанов како награда за сите скандали и малверзации?!

Советот на Јавни обвинители за утре закажа седница за избор на јавни и виши обвинители. Извори на „Република“ од  Обвинителството тврдат дека утре ќе се расправа за...

Свет 12.02.24 | 20:37

Русија во Мариупол изгради нов модерен клинички центар

Градежните трупи на руската војска изградија модерен медицински комплекс во Мариупол. Со површина од над 33.000 квадратни метри, ова е една од најголемите здравствени...

Музика 12.02.24 | 20:19

Дали Џеј Ло се повлекува од сцената?

Латино дивата Џенифер Лопез за неколку дена објавува нов албум. Долгоочекуваниот албум, прв по десет години, Џенифер Лопез ќе го објави на 16 февруари, а како што објави...

Калеидоскоп 12.02.24 | 20:11

Монети насликани со експлицитни сцени: Борделите во антички Рим си имале своја валута за плаќање на услугите

Во антички Рим имало многу бордели, но во нив не била доволена употребата на стандардните римски монети, како што се Сестерции или и Денарии. Наместо нив, се употребувале...

Филм 12.02.24 | 20:08

Бен Афлек и во реклама признава дека е папучарот на Џеј Ло

Урнебесна реклама се појави на полувремето на Супер болот.Главни актери се Бен Афлек, неговата сопруга Џенифер Лопез и Бен Афлек. Во рекламата Бен се жали дека Џеј Ло...

Црна хроника 12.02.24 | 19:33

Толпа нападна момче во автобус на ЈСП

На социјалните мрежи се појави вознемирувачко видео каде се гледа како повеќа лица удираат патник во градски автобус. Од описот на видеото се вели дека настанот се случил...

Македонија 12.02.24 | 19:14

Jaнушев со порака до власта: Ќе ве згазиме на избори за хаосот што го направивте со личните документи

Она што е најстрашно што денес на не цели 3 месеци до изборите, наместо да разговараме на седница да се пополни слободното место во ДИК за да имаме фер и демократски избори,...

Калеидоскоп 12.02.24 | 18:49

Отворен е првиот бордел со вештачка интелигенција кој користи секс-кукли за виртуелна реалност

Впо Берлин е отворен „Сајбордел“, првиот бордел со вештачка интелигенција во светот кој користи секс-кукли за виртуелна реалност. Со секс-куклите во борделот може...

Македонија 12.02.24 | 18:30

Трајанов: Постапката за хашките предмети да продолжи

Наместо техничката Влада да работи на создавање услови за организирање фер и демократски избори, подобрување на изборните правила, превентивно да делува за елиминирање...

Македонија 12.02.24 | 18:12

Спасов: Цената за овој хаос ќе ја плати СДСМ на изборите

Глупост невидена е да се казнува некој во Македонија што до 12 овој месец не сменил лична карта или возачка дозвола заради името „Cеверна Македонија“. Тоа не се случува...