сабота, 6 август 2022
Свет 06.08.22 | 21:12

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги повика европските влади да не ја субвенционираат скапата електрична енергија со финансиски интервенции. Наместо тоа, меѓународната...

Свет 06.08.22 | 21:00

МААЕ: Итно да се запрат воените операции кај нуклеарната централа во Запорожје

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска повика на итен прекин на воените операции во близина на украинската...

Балкан 06.08.22 | 20:55

Возачот изгубил контрола над воланот, утврди увидот

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над воланот, а за да се утврдат причините...

Свет 06.08.22 | 20:53

Бајден негативен на Ковид-19, но превентивно останува во изолација

Американскиот претседател Џо Бајден денеска доби негативен тест за Ковид-19, објави Белата куќа. Тој ќе остане во изолација до вториот негативен тест, изјави неговиот...

Свет 06.08.22 | 20:49

Најмалку осум лица загинаа, а над 20 се повредени во експлозија во Кабул

Најмалку осум лица загинаа, а 22 се повредени во денешната експлозија на бомба на популарна шопинг улица во Кабул, соопштија болнички службеници и очевидци. Бомбата експлодирала...

Свет 06.08.22 | 20:36

Експерт предупредува дека германскиот соларен енергетски сектор е силно зависен од Кина

Соларниот енергетски сектор во Германија не може да функционира без увоз од Кина, истакна Волкер Квашнинг, професор на Берлинскиот универзитет за применети науки. –...

Македонија 06.08.22 | 20:22

Ивор Мицкоски: Ова е можеби најнеспособната багра што некогаш владеела со оваа земја

Аналитичарот Ивор Мицковски коментира дека наместо живот за сите завршивме без банка, наместо правда за сите, нема никаква доверба во судството. Инфлација 15 отсто, минимална...

Балкан 06.08.22 | 20:17

Полските патници оделе на аџилак во Меџугорје

Патувањето на полскиот автобус кој излета од патот во Хрватска го организирало братството св. Јозеф (Bratztwo swietego Jozef). Полските аџии се собрале од различни градови низ...

Македонија 06.08.22 | 20:11

Димитров: Секоја употреба на терминот “северномакедонци” освен што е навреда за Македонците е и подривање на Преспанскиот договор

Поранешниот вицепремиер за европски прашања и МНР, Никола Димитров реагираше на социјалните мрежи дека во последно време зачестена е употребата на „северномакедонци“...

Свет 06.08.22 | 20:06

Куба: Пожар во нафтен капацитет, има многу повредени

Голем пожар предизвикан од гром од синоќа гори во нафтена база во близина на кубанското пристаниште Матанзас. Откако гром удрил во една цистерна со нафта во базата,...

Црна хроника 06.08.22 | 20:02

Пожар во стан во Куманово, од пламенот зафатен и соседниот стан

На 05.08.2022 во 16:45 часот во СВР Куманово било пријавено дека настанал пожар во стан на ул.„Иво Лола Рибар“ во Куманово, сопственост на Т.А.(71) од Куманово. Пожарот, од кој...

Технологија 06.08.22 | 20:00

Дали би го купиле: Oва е најевтиниот електричен автомобил,чини 20.000 евра

Компанијата Dartz од Латвија произведува луксузни, блиндирани и уникатни SUV модели, но неодамна го претстави проектот во сосема нов правец. Преслаткиот Freze Froggy EV Beachstar...

Црна хроника 06.08.22 | 19:59

Залутано зрно од огнено оружје најдено во близина на скопска фабрика

На 05.08.2022 во 11:45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во кругот на фабрика во Скопје било пронајдено залутано зрно од огнено оружје. Увид на местото извршила екипа...

Македонија 06.08.22 | 19:56

Подољак: Помошта од Cеверна Македонија нема да ја заборавиме!

Советникот на украинскиот претседател, Володомир Зеленски, Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија, во време кога Украина се соочува...

Црна хроника 06.08.22 | 19:49

Жена и маж нападнале млад скопјанец

На 05.08.2022 во 17:09 часот во СВР Скопје, Т.Т.(26) од Скопје пријавил дека на ул.„Христо Татарчев“ бил физички нападнат од В.Т.(48) од Скопје (женско лице) и О.Х.(47) од Скопје. По целосно...

Патувања 06.08.22 | 19:40

Миконос прескап дури и за Канаѓани: Пар дојден на меден месец за едно пиво, аперол и 12 остриги платиле 400 евра

Еден пар од Канада кој дошол на меден месец на Миконос вечно ќе ја памети вечерата на плажа. Лекс и Линдзи Брин нарачале едно пиво, коктел и десетина остриги и платиле...

Останати спортови 06.08.22 | 19:25

Зверев откри дека има дијабетес за да ги потикне богатите да обезбедат лекови и инсулин

Германскиот тенисер Александар Зверев денеска првпат проговори во јавноста за своите здравствени проблеми кои ги има со дијабетес тип 1. Болеста на тенисерот му била...

Балкан 06.08.22 | 19:12

Косовците обвинуваат дека српски криминалци напаѓаат на езерото Газивода

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, по повод денешниот напад со огнено оружје врз припадници на косовската гранична полиција во близина на границата...

Свет 06.08.22 | 19:00

Oгнот се гледа до Мајами: Голем пожар на Куба во нафтен склад

Голем пожар предизвикан од гром од синоќа гори во нафтена база во близина на кубанското пристаниште Матанзас. Откако гром удрил во една цистерна со нафта во базата,...

Македонија 06.08.22 | 18:45

Николоски: Внесувањето на Бугарите е многу спорно бидејќи бараат да бидат запишани како основачи на македонската држава

Попретседателот Александар Николоски посочи дека власта на СДСМ во Македонија за само 4 и пол години уништи се што генерации наназад создавале потпишувајќи штетни...