Институтот за јавно здравје на Република Македонија одбележува 100 години од своето формирање под мотото „Институт за јавно здравје на Република Македонија – 100 години чувар на вашето здравје“.

Во чест на овој настан, Институтот ќе издаде сеопфатна монографија со наслов „100 години Институт за јавно здравје на Република Македонија 1924-2024 година – чувар на јавното здравје“. Оваа публикација служи како хроника на трајното наследство на Институтот и неговата неуморна посветеност на јавното здравје во изминатиот век.

Понатаму, ќе се одржи свечена церемонија, со бројни ценети гости од домашните институции, како и од европските и светските здравствени организации, соработници и поддржувачи на потфати на Институтот. Овој настан ќе послужи како доказ за длабокото влијание на Институтот врз заедницата и неговата непоколеблива посветеност на унапредување на иницијативите за јавно здравје.

Ние сме неизмерно горди што го славиме овој јубилеј од 100 години. Ова достигнување е доказ за посветеноста и напорната работа на нашиот тим, како и за непоколебливата поддршка од нашите партнери и вработени, минати и сегашни. Додека размислуваме за изминатиот век, ние сме порешителни од кога било да продолжиме со нашата мисија за заштита на здравјето. и благосостојба на сите граѓани“, истакна директорот на Институт за јавно здравје, д-р Шабан Мемети.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.