Ознака: ИЈЗ
Здравје 11.05.21 | 13:48

Смртноста од ковид-19 е за 37,1 отсто помала во однос на минатата недела, покажува извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 03 до 09 мај 2021, тестирани се вкупно 15.781 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно...

Здравје 10.03.21 | 16:09

За една недела за 23 проценти зголемен бројот на заразени со ковид-19, најмногу во Скопје

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 март 2021, тестирани се вкупно 21.090 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно...

Македонија 20.01.21 | 10:51

За една недела зголемен бројот на оздравени од ковид, но и на починати, покажува извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари 2021 биле тестирани вкупно 14.111 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 22.12.20 | 12:24

ИЈЗ: Тренд е во изминатите три недели намалениот број новодијагностицирани и починати од ковид-19 и намален е процентот на позитивни од тестирани

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 14 до 20 декември  тестирани се вкупно 15.607 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Вести 17.12.20 | 11:47

Намален е бројот на тестирани и новозаразени со ковид-19 минатата недела, според ИЈЗ

Во периодот на известување процентот на позитивни од тестирани случаи на SARS-CoV-2 изнесува 34,8%, намалување од 2% во однос на минатата недела. Регистрирани се заболени лица...

Македонија 16.12.20 | 16:16

МЗ демантира: Тендерот за набавка на комерцијални вакцини го спроведува ЦЈЗ Скопје

Министерството за здравство најостро ги демантира невистините изнесени на пресконфернцијата на ВМРО ДПМНЕ од страна на д-р Марија Андоновска, во врска со набавката...

Македонија 19.11.20 | 08:15

ИЈЗ ќе добие компјутери од Македонско-американската алумни асоцијација

Институтот за јавно здравје денеска ќе добие компјутери од Македонско-американската алумни асоцијација (МААА). Донацијата, како што е најавено, ќе ја предадат Верица...

Македонија 18.11.20 | 14:17

За повеќе од 35 отсто е зголемена смртноста од ковид-19 во однос на минатата недела, според Извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 9 до 15 ноември 2020 годинава тестирани се вкупно 20.980 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 01.11.20 | 13:47

МЗ: Лабораториите работат со зголемен капацитет и со доволен број тестови

Министерството за здравство информира дека сите државни лаборатории располагаат со доволен број на тестови за Ковид-19, а значително се зголемени и капацитетите на...

Македонија 27.10.20 | 14:58

Смртноста од ковид-19 за една недела е зголемена за 71,4 отсто, покажува Извештајот на ИЈЗ

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 19 до 25 октомври 2020, тестирани се вкупно...

Македонија 27.10.20 | 10:57

Од денеска два пункта за тестирање на ковид-19, ИЈЗ ќе прави до 1.000 теста дневно

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант и администратор со што ќе се...

Здравје 08.10.20 | 19:18

Извештај на ИЈЗ: Во минатата недела со ковид-19 најмногу се заразиле лица на возаст од 20 до 39 години

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 28 септември до 04 октомври 2020г., тестирани...

Македонија 23.09.20 | 14:23

Извештајот на ИЈЗ покажува зголемување на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно 951 позитивни случаи од 29 градови во државата...

Здравје 02.09.20 | 11:29

Според извештајот на ИЈЗ бројот на позитивни случаи на ковид-19 е намален за 20 отсто во однос на претходната недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 24 до 30 август 2020г. направени се 9.944 тестирања...

Здравје 05.08.20 | 09:46

Преносливоста на коронавирусот се намалува, покажува извештајот на Институот за јавно здравје

Министерството за здравство информира дека R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд на намалување, кој изнесува 0,9, а во континуитет речиси еден...

Здравје 07.06.20 | 09:06

Институтот за јавно здравје негира дека има заразени во него

Во Институтот за јавно здравје ниту еден од вработените не е позитивен на Ковид 19, информираат од институцијата. Епидемиолошките екипи и натаму ја извршуваат својата...

Здравје 02.06.20 | 09:12

ИЈЗ со детали: Една третина од лицата заразени со коронавирус, немаат никакви симптоми

Третина од 89-те новозаболени од КОВИД -19 кои беа евидентирани вчера се на возраст меѓу 30 и 39 години. Повеќето од нив се жени, покажуваат податоците на Институтот за јавно...

Здравје 15.05.20 | 10:48

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на...

Здравје 09.04.20 | 20:19

82 здравствени работници имаат Ковид-19, најголем број на заболени се на возраст од 50 до 59 години

Вкупно 82 здравствени работници во Македонија се заболени од Ковид-19, а најголем број од заразените се на возраст меѓу 50 и 59 години, соопштуваат од Институтот за јавно...

Здравје 24.03.20 | 17:30

ИЈЗ ќе ги тестира дерматолозите

Од денеска Институтот за јавно здравје ќе почне да ги тестира лицата кои беа во изолација, а претходно имаа контакт со директорката на дерматологија. Се работи за голема...