Корисниците во регионот и во светот повторно пријавуваат проблеми со популарните апликации „Инстаграм“ и „Ватсап“.

На „Ватсап“ е невозможно да се испраќаат пораки, додека на „Инстаграм“ е невозможно да се „освежи“ страницата и апликацијата не вчитува нови објави.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.