Вештачката интелигенција е едно од најважните технолошки откритија во модерната историја, на исто ниво со создавањето на микропроцесори, персонални компјутери, интернет и мобилни телефони, пишува Бил Гејтс во својот блог насловен: „Почна ерата на вештачката интелигенција“.

Основачот на „Мајкрософт“ реши да напише долг текст на блог во време кога се вжештува трката во областа на вештачката интелигенција (АИ) и кога технолошките компании се тркаат да ги донесат своите чет-ботови на пазарот.

Гејтс претходно зборуваше дека е возбуден за иднината што ќе ја донесе вештачката интелигенција, најмногу поради тоа колку може да им го олесни животот на луѓето, да го подобри образованието и медицината.

Милијардерот сега, исто така, посочува дека ја споделува загриженоста за вештачката интелигенција, вклучувајќи го и ризикот дека луѓето би можеле да ја користат на голем број негативни начини, како и можноста за суперинтелигентна вештачка интелигенција која би можела да воспостави свои цели додека технологијата напредува.

Во својот блог на седум страници, Гејтс елаборира идеи и размислувања за тоа како вештачката интелигенција може да се искористи за да се зголеми продуктивноста на човекот, но и да помогне да се исправат нееднаквостите во работата, здравството и образованието.

Достапен е вешт работник кој може да помогне во многу задачи

На работното место, вештачката интелигенција би можела да се користи како „дигитален личен асистент“ за подобрување на продуктивноста на вработените. Интегриран во дигитални работни алатки, како што е „Мајкрософт Офис“, може да помогне во пишувањето и комуникацијата на е-пошта.

Личните асистенти засновани на вештачка интелигенција, опремени со огромно знаење за компанијата и индустријата, исто така би можеле да претставуваат важен ресурс за интеракција на вработените.

Како што компјутерската моќ се зголемува и станува поевтина, способноста на чет-ботовите да ги пренесуваат своите идеи сè повеќе ќе личи на образован работник кој може да ви помогне со различни задачи“, пишува Гејтс.

Дигитален асистент кој го симнува товарот од здравствените работници

Во здравството, Гејтс смета дека вештачката интелигенција би можела да ги ослободи вработените од одредени работни места, особено во областа на бирократијата, но и да ги пополнува лекарските формулари за посети.

Милиони луѓе во сиромашните земји немаат ни можност да бидат прегледани од лекар, а вештачката интелигенција би можела да ја зголеми продуктивноста на лекарите да прегледаат што е можно повеќе пациенти. Исто така, можно е вештачката интелигенција да помогне во лекувањето на пациенти кои не живеат блиску или не можат да дојдат до лекар.

Вештачката интелигенција веќе се користи за анализа на здравствените податоци, па дури и за дизајнирање лекови, а следната генерација ќе може да помогне во предвидувањето на негативните ефекти и дозирањето на лековите.

За земјоделството во сиромашните земји, Гејтс пишува дека вештачката интелигенција може да помогне да се направат семиња специјално прилагодени да растат во локална клима, како и да се развијат вакцини за добиток. Сето ова е од суштинско значење во време кога климатските услови се менуваат и вршат уште поголем притисок врз земјоделците во сиромашните земји.

Наставниците ќе мора да се прилагодат

Гејтс, исто така, предвидува дека вештачката интелигенција ќе го трансформира образованието во следните пет до 10 години со тоа што ќе може да ја приспособи образовната содржина на секој ученик, како и да научи што мотивира или предизвикува губење на интерес кај секој поединец.

Вештачката интелигенција исто така ќе може да помогне во креирањето на планови за часови и да го процени нивото на разбирање на одредени теми на учениците.

И покрај тоа што технологијата се подобрува, учењето сепак ќе зависи од односот ученик-наставник. Тоа ќе го подобри, но никогаш нема да го замени односот ученик-наставник“, истакнува Гејтс.

Тој, исто така, додава дека е многу важно вештачката интелигенција да биде достапна во сиромашните области низ светот, за децата да не заостануваат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.