Семејство до Скопје нуди награда од 2.500 евра за тој што ќе го пронајде нивниот папагал Шер, од видот ара, кој се изгубил пред четири дена.

Семејството, како што објави Фокус, чиј идентитет е познат на редакцијата, појаснува дека Шер ја чувале две години, имала картон за препознавање, а последен пат била видена во населба Орман, близу картингот.

Од семејството даваат и упатство, доколку некој ја забележи, како да и пријде без да ја исплаши или повреди.

-Повикајте ја, питома е, нема да ве касне. Пружете и рака, не дланка и покажете и трпение, ќе дојде. Не и приоѓајте со пешкир или ќебе и не ја фаќајте за врат од напред. Ако ви застане на рака внесете ја на затворено. Ако морате да ја фатите со раце тогаш фатете ја позади за вратот без стискање или на грбот-појаснуваат тие, пренесе Фокус.

Првично, кога се изгуби, за Шер семејството нудеше награда од 1.000 евра, но како минува времето, а нивната загриженост растела, па сега тие нудат 2.500 евра за пронаоѓачот и се надеваат дека со помош на добрите луѓе нивниот миленик наскоро ќе биде дома.

Секој кој има информација за Шер, може да се јави на мобилниот број на сопствениците 076 302 321.

Извор: ФокусRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.