Еден од најголемите европски авио превозници „Туркиш ерлајнс“ e можно од следната година да лета до и од Охрид.

Ова ќе придонесе за зголемување на турските туристи во Охрид кои се едни од најбројните.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.